Opozycyjny dziennik publikuje protokoły komisji wyborczych w podmoskiewskich Mytiszczach na wrześniowych wyborach parlamentarnych. Z ustaleń gazety wynika, że w 68 komisjach na 96 dane były inne, niż pokazał elektroniczny system liczenia głosów.

Redakcja chce, aby publikacja została potraktowana jako zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Dziennik powołuje się na protokoły sporządzane przez obwodowe komisje wyborcze w lokalach wyborczych po zakończeniu głosowania. Kopie protokołów otrzymywali obserwatorzy, którzy reprezentowali w lokalach wyborczych partie polityczne. “Nowaja Gazieta”dotarła do kopii protokołów pokazujących wyniki głosowania na listy partyjne z 84 lokali wyborczych na łącznie 96.

W 68 komisjach są rozbieżności między rezultatami odnotowanymi w protokołach obwodowych komisji wyborczych a danymi znajdującymi się w elektronicznym systemie liczenia głosów – pisze dziennik. Jak dodaje, główną beneficjentką stała się rządząca partia Jedna Rosja, która otrzymała dodatkowo ok. 2000 głosów. Spośród partii, którym – jak pisze “Nowaja Gazieta”ukradziono głosy, najwięcej straciły: Rosyjska Partia Emerytów O Sprawiedliwość i opozycyjne Jabłok“.

Czytaj również: Putin zachęca do wzięcia udziału w wyborach

Jak podaje gazeta, dane z protokołów obwodowych komisji wyborczych wprowadzane są do elektronicznego systemu liczenia głosów w terytorialnych komisjach wyborczych.

Szef terytorialnej komisji wyborczej w Mytiszczach Walerij Konjagin, do którego zwróciła się “Nowaja Gazieta”,powiedział, że przedstawiciele tego dziennika nie byli akredytowani w lokalach wyborczych, a więc nie mieli prawa do otrzymania uwierzytelnionych kopii protokołów. Kopie, jakie uzyskała redakcja, nie mają mocy prawnej – oznajmił Konjagin.

Redakcja “Nowej Gaziety”ocenia, że zebrany przez nią materiał stanowi potwierdzenie, iż protokoły zostały zmienione zanim dane przeniesiono do elektronicznego systemu liczenia głosów.

– Żądamy, by uznać publikację za powiadomienie o przestępstwie (…)– sfałszowaniu wyników głosowania – oświadczyła redakcja. Zwraca się ona do Centralnej Komisji Wyborczej o sprawdzenie zgodności pomiędzy danymi z protokołów komisji we wszystkich lokalach wyborczych obwodu moskiewskiego z danymi pokazanymi przez elektroniczny system liczenia głosów.

Czytaj również: Rosja: nieprawidłowości przy wyborach

Gazeta ocenia przy tym, że Jedna Rosja zwyciężyłaby na wyborach w Mytiszczach bez manipulacji, a fałszowanie odbyło się po prostu siłą inercji.

W wyborach 18 września do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, Jedna Rosja zdobyła 343 mandaty w 450-osobowej izbie, znacznie powiększając swą przewagę nad innymi partiami w parlamencie. Są nimi, tak jak w poprzednich kadencjach: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej Giennadija Ziuganowa (42 mandaty), populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego (39 mandatów), lewicowa Sprawiedliwa Rosja, kierowana przez Siergieja Mironowa (23 mandaty). Dwie inne partie mają w Dumie po jednym deputowanym z okręgów jednomandatowych, do Dumy wszedł też jeden kandydat niezależny.

Czytaj również: Wybory w Rosji bez niespodzianek

kresy.pl/ pap/ russia-insider.com

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. cyna
    cyna :

    To żadna nowina, pytanie dlaczego gazeta i redaktor walą takiego samobója. Czyżby dzieci stalina znów chciały sie przyczaić i zamarkowac oddanie władzy żeby zachód doinwestował rosję a rosja znów za lat kilka wybierze jedynego słusznego władce.

    • zan
      zan :

      Dzieci Stalina to Michniki i Targalskie – czyli WY towarzyszu, śmietanka żydokomuny która teraz gra rusofobiczną nutę, bo światło ludzkości widzi w USraelu. Zostałeś po raz 73282 zmasakrowany na tym forum.

    • zan
      zan :

      no właśnie. Po co maja markować demokrację skoro III RP zaprasza i z traktuje z honorem króla Jordanii? Kiedy Duda chwali Chiny? Wam już zupełnie na mózgi jebło, nie macie żadnych wartości. Raz rozliczacie z demokracji a innym razem z niej szydzicie kumplując się z satrapiami gdzie nie ma nawet pozorów demokracji. Uważam, że Putin powinien ogłosić się carem, powiesić z 3 tys wybitnych demokratów, wprowadzić terror wojenny i wtedy dopiero będziecie go szanować, bo wy – już kurwa tacy jesteście – że siłę szanujecie, a słabością gardzicie.

      • kojoto
        kojoto :

        U nas są po prostu inne tradycje i zwyczaje niż u was. Tylko wy nie rozumiecie tego, bo u was Car być musi. W Polsce Król kojarzy się przede wszystkim z szacunkiem, u was Car ze strachem. Skoro jest tak, że argument siły jest jedynym który rozumiecie… to jak z wami inaczej rozmawiać?

  2. zan
    zan :

    Z tego co mówią w III RP to w Rosji jest totalitaryzm, a tu wychodzi jakaś gazeta opozycyjna pisząca o fałszowaniu wyborów. No to jak to jest. Towarszyszu Cyna, może wyjaśnicie niespójność narracji ośrodków zwalczania rosyjskiej dezinformacji.

    • ilona
      ilona :

      Panie Zan pytanie jest następujące? Co by Pan zrobił jako powiedzmy satrapa jakiegoś państwa, ale jednak próbujący stworzyć dla opinii światowej pozory jakiejś demokracji? Bo np. ja pozwoliłabym/pozwoliłbym zaistnieć takim strukturom opozycji, które by mi realnie nie zagrażały, ale w jakieś niszowej formie wyrażałyby zupełnie mi nie zagrażający obcy mi światopogląd. Może to fantasy może nie, ale taki scenariusz też trzeba brać pod uwagę.