Norweska policja ujawniła w poniedziałek, że w zeszłym tygodniu aresztowała czterech Rosjan podejrzanych o nielegalne fotografowanie tajnych obiektów – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, norweska policja ujawniła w poniedziałek, że w zeszłym tygodniu aresztowała czterech Rosjan (trzech mężczyzn i kobietę) podejrzanych o nielegalne fotografowanie tajnych obiektów. Kilka dni później zatrzymano dwóch Rosjan z dronami.

“Widzimy konsekwencje nowej sytuacji bezpieczeństwa w Norwegii” – powiedziała na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl. “Nie możemy wykluczyć dalszych przypadków”.

“[Czterej Rosjanie] zostali zatrzymani po przeszukaniu pojazdu. Znaleziono dużą ilość sprzętu fotograficznego i stosunkowo dużą ilość materiału fotograficznego” – powiedział rzecznik policji. Zapytani Rosjanie twierdzili, że odwiedzają Norwegię jako turyści.

Kolejnym krokiem będzie zbadanie zajętego materiału fotograficznego w celu ustalenia, czy rzeczywiście doszło do nielegalnego fotografowania chronionych obiektów. “To jest coś, co wiemy, jak zrobić” – poinformował przedstawiciel norweskiej policji. Rosjanie są podejrzani o naruszenie ustawy informacyjnej, zostali zatrzymani za “zapisywanie lub wykorzystywanie informacji o określonych obiektach wymagających ochrony lub działaniach odbywających się w nich lub w ich pobliżu”.

Policja poinformowała w zeszłym tygodniu, że w czwartek aresztowała mężczyznę pochodzenia rosyjsko-izraelskiego na przejściu granicznym z dronami w swoim samochodzie, a innego Rosjanina zatrzymano gdy operował dronem na lotnisku w mieście Tromsoe w piątek.

Policja nie poinformowała jeszcze, czy istnieje jakikolwiek związek między zatrzymaniem obywateli Rosji w Tromso i Finnmarku.

Przypomnijmy, że Norwegia ograniczyła rosyjskim statkom rybackim dostęp do swoich portów. Rosyjskie kutry i trawlery będą mogły zawijać tylko do wyznaczonych przez władze trzech portów na północy kraju. To Kirkenes, położony blisko granicy z Rosją, na zachód od Murmańska, leżący bardziej na północ, na półwyspie Varanger port Båtsfjord, a także Tromsø w północno-zachodniej części Norwegii.

Przeczytaj: Norwegia przepuściła rosyjskie towary dla Rosjan na Spitsbergenie

Czytaj także: Konsul Norwegii, która mówiła, że nienawidzi Rosjan, musi opuścić Rosję

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply