Norwegia zdecydowała się oznaczać produkty wytwarzane w izraelskich osiedlach zbudowanych na okupowanych terenach Palestyny, co spotkało się z krytyką izraelskiego rządu – poinformował Jerusalem Post.

Norwegia zdecydowała się oznaczać produkty wytwarzane w nielegalnych izraelskich osiedlach zbudowanych na palestyńskiej ziemi, aby odróżnić je od produktów izraelskich, co wywołało gniew izraelskiego rządu.

W wydanym w piątek oświadczeniu norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że pochodzenie „izraelskie” będzie ważne tylko dla towarów pochodzących z terytoriów kontrolowanych przez Izrael przed 4 czerwca 1967 roku.

Zobacz też: Ukraina chce kupić od Izraela system Żelazna Kopuła

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Towary żywnościowe z obszarów okupowanych przez Izrael muszą być oznaczone nazwą obszaru, z którego pochodzi produkt i czy pochodzi z izraelskiej osady, jeśli tak jest”, ogłosił norweski rząd. Środek ten będzie miał zastosowanie do okupowanych terytoriów na Wzgórzach Golan, Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.

Władze Norwegii stwierdziły w oświadczeniu, że zasadą stojącą za tym etykietowaniem jest to, aby konsumenci nie byli wprowadzani w błąd przez oznakowanie pochodzenia produktów.

Komisja Europejska już w 2015 roku zdecydowała się na ten rodzaj oznakowania i zarekomendowała go członkom Unii. Decyzja została utrzymana w mocy przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Combatants for Peace, izraelsko-palestyńska organizacja pozarządowa i ruch obywatelski, wezwał inne kraje do pójścia w jej ślady. Zauważono, że Izrael nie może potępić decyzji Norwegii o „rozróżnianiu Izraela i okupowanych terytoriów, ponieważ izraelskie prawo również to robi”.

Zobacz też: Sąd zdecydował. Izrael może wysiedlić 1000 Palestyńczyków z okupowanego Zachodniego Brzegu

Ponad 700.000 izraelskich osadników mieszka w osiedlach wyłącznie żydowskich na Zachodnim Brzegu, co stanowi naruszenie prawa międzynarodowego, w szczególności Czwartej Konwencji Genewskiej, która wyraźnie zakazuje przesiedlania ludności cywilnej okupującego narodu na tereny okupowane.

Zobacz też: Amerykańsko-palestyńska dziennikarka zastrzelona w czasie izraelskiego nalotu na Zachodnim Brzegu

Kresy.pl/Jpost

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz