Niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung poparł w dzisiaj ostrą krytykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona krajów Europy Wschodniej.

Publicysta „SZ” Daniel Broessler napisał: Rządzący w Polsce są obrażeni. Uważają, że prezydent Francji Emmanuel Macron zachował się wobec nich niewłaściwie, ostrzegając ich przed traktowaniem Unii Europejskiej jak supermarketu, z którego tak po prostu można korzystać. I komentuje zjadliwie: Silny człowiek Polski – Jarosław Kaczyński – rzeczywiście nie traktuje UE jak supermarketu. W supermarkecie należałoby zapłacić.

Niemiecki dziennik dodaje, że podkreślanie konfliktu pomiędzy Wschodem a Zachodem Europy jest konieczne, ponieważ fundamentalny konflikt w UE nie zniknie dzięki temu, że go przemilczymy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Macron oskarża innych o antyeuropejskość chcąc zablokowania konkurencji z Europy Środkowej

Publicysta twierdzi, że odmowa uczestniczenia w skromnej relokacji uchodźców wywołała na Zachodzie oburzenie. Zauważa jednak, że Niemcy nie powinni zapominać, że przed długi czas nie uważali za stosowne, by solidarnie pomóc Europejczykom z Południa.

Według autora którego publikuje niemiecki dziennik słowa Macrona o supermarkecie są wyrazem poczucia, że ktoś tylko bierze, a nic nie daje. Takie uogólnienie byłoby krzywdzące. Z pewnością jednak twarda postawa Wschodu ograniczy gotowość bogatych krajów do lokowania za pomocą funduszy unijnych pieniędzy w polskie drogi czy czeskie startupy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem Broesslera spór o pieniądze i uchodźców, jest jedynie objawem kryzysu demokracji na wschodzie Europy, a nie kryzysu wewnątrz Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Nowa oś Berlin-Paryż zagrozi Grupie Wyszehradzkiej?

Niemiecki dziennik wskazuje, że zdaniem polskiego rządu nie ma żadnego konfliktu wartości, lecz wartości są tylko różnie interpretowane. Autor artykułu uważa, że jest to podobne do działań Donalda Trumpa, który jego zdaniem opakowuje kłamstwa w nowy sposób i przedstawia je jako alternatywne fakty.

 

Autor Sueddeutsche Zeitung twierdzi, że Europejczycy muszą powiedzieć, że wartości UE nie są bezkształtną masą. Są potrzebne jako fundament

UE nie rozpadnie się wskutek sporu. Zabójcza byłaby natomiast zakłamana harmonia – kończy swój artykuł Daniel Broessler.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Sueddeutsche Zeitung bredzi.Polska nie wybrała w niemiecko-francuskim supermarkecie caracali i to ich boli.Teraz faszystowsko-kolaboracyjnym obyczajem będą głosić jak to Polska od nich odstaje.Durne szkopy i żabojady nie oczekiwały,nawet się skonsternowały, niemożliwe by Polacy swój głos miały.