Turcja wycofuje teorię ewolucji z programów szkolnych

Usunięcie teorii ewolucji jest związane z czyszczeniem programów szkolnych z kontrowersyjnych zdaniem tureckich władz tematów.

Informację o usunięciu teorii ewolucji z programów nauczania szkół średnich podał szef tureckiej Krajowej Rady Edukacji, Alpaslan Durmus. Zamieścił on na stronie internetowej Rady film w którym wyjaśnienia podjęte decyzje.

Oświadczył on, że teoria ewolucji została usunięta z programów nauczania z powodu programu eliminacji tematów „kontrowersyjnych”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsza dama Turcji chwali haremy: to były szkoły dla kobiet

W przypadku, kiedy nasi uczniowie nie mają podstaw, wiedzy naukowej ani informacji aby zrozumieć debatę wokół kontrowersyjnych tematów, to taką kwestię usuwamy – powiedział Alpaslan Durmus.

Nowy program nauczania wejdzie w życie w roku szkolnym 2017-2018. Szef Krajowej Rady Edukacji podkreślił, że program będzie promował wartości narodowe i podkreślał, że powstawał przy udziale  tureckich i muzułmańskich uczonych.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Nowy program nauki historii ma zrezygnować z europocentryzmu, a zajęcia muzyczne będą skupiać się na wszystkich odcieniach tureckiej muzyki – powiedział powiedział Alpaslan Durmus.

Uważa się, że Turcja po objęciu władzy przez prezydenta Erdogana w co raz większym stopniu zmienia się z republiki świeckiej w islamskie państwo wyznaniowe.

Prezydent Erdogan po nieudanym zamachu stanu w lipcu zeszłego roku doprowadził do marginalizacji tureckiej armii jako czynnika stającego na straży państwa świeckiego. Ostatnio przeprowadzone referendum konstytucyjne wprowadza system prezydencki, przez co prezydent Erdogan systematycznie umacnia swoją władzę. Ma to pomóc mu we wprowadzeniu zmian w Turcji według jego światopoglądu.

ZOBACZ TAKŻE: Ekspert: po nieudanym puczu Erdogan ma pełny mandat do dowolnych zmian w Turcji

kresy.pl / cnn.com

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz