Na przejściach granicznych w Korczowej i Malhowicach funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili próby wykorzystania fałszywych dokumentów. Obywatel Niemiec posługiwał się podrobionym polskim prawem jazdy, a obywatelka Ukrainy użyła sfałszowanych stempli kontroli granicznej. Oba przypadki zakończyły się przyznaniem do winy i dobrowolnym poddaniem się karze.

Próby wykorzystania fałszywych odbitek stempli kontroli granicznej oraz prawa jazdy wykryli strażnicy graniczni z przejść granicznych w Malhowicach i Korczowej.

Do odprawy na wyjazd z Polski w Korczowej 8 lutego zgłosił się 36-letni obywatel Niemiec. Podczas kontroli cudzoziemiec podróżujący samochodem osobowym przedstawił m.in. prawo jazdy wydane rzekomo w Polsce. Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu strażnicy graniczni wykryli, że dokument jest nieprawdziwy. Brakowało w nim wielu zabezpieczeń. Cudzoziemiec przyznał się do wykorzystania fałszywki i dobrowolnie poddał karze grzywny w wymiarze 2 tys. złotych. Dalszą podróż kontynuował w fotelu pasażera.

Z kolei 7 lutego na przejściu granicznym w Malhowicach mundurowi z SG wykryli podrobione stemple polskiej kontroli granicznej. Rzekome podróże 48-letniej obywatelki Ukrainy odbyły się przez przejścia graniczne w Hrebennem i Medyce. Cudzoziemka usłyszała zarzut wykorzystania fałszywych dokumentów, do czego się przyznała i dobrowolnie poddała karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby dwóch lat. Po zakończonych czynnościach kobieta wyjechała do Ukrainy.

Wcześniej informowaliśmy, że funkcjonariusze Placówek Straży Granicznej w Bielsku-Białej i Rudzie Śląskiej zatrzymali cudzoziemców, którzy przebywali w Polsce wbrew obowiązującym przepisom. Imigranci pochodzili z Filipin, Indii i Nepalu.

“Bielscy funkcjonariusze SG zatrzymali w Czechowicach-Dziedzicach i w Bielsku-Białej 2 obywateli Filipin, którzy do kontroli okazali nieważne, węgierskie karty pobytu. Dokumenty, którymi posługiwali się cudzoziemcy zostały przez władze węgierskie unieważnione i zgłoszone jako podlegające zatrzymaniu” – podaje SG.

Natomiast w przypadku zatrzymanych w Bielsku-Białej obywateli Indii i Nepalu czynności służbowe wykazały, że przebywają oni w Polsce nielegalnie od 560 i 375 dni, nie posiadając żadnych dokumentów, które uprawniałyby ich do przebywania na terytorium RP.

“Z kolei funkcjonariusze Placówki SG w Rudzie Śląskiej zatrzymali w Raciborzu dwoje obywateli Indii, których węgierskie karty pobytu także zostały unieważnione przez władze węgierskie w 2024 roku” – czytamy.

Wszyscy cudzoziemcy otrzymali decyzje administracyjne zobowiązujące ich do wyjazdu z Polski w ciągu 30 dni i zakazujące wjazdu na terytorium państw Schengen na okres od 8 miesięcy do 1 roku.

Kresy.pl/SG

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply