Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck planuje zwiększenie generacji energii elektrycznej opartej na węglu. Celem jest zmniejszenie zużycia gazu. „To gorzkie, ale po prostu nieuniknione” – powiedział Habeck.

Według Habecka zużycie gazu w elektroenergetyce i przemyśle powinno być teraz ograniczone, a zbiorniki magazynowe napełnione: „W zależności od sytuacji podejmiemy dalsze działania”. Zamiast tego „bardziej wykorzystywane” będą elektrownie węglowe. Odpowiednia ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca – podaje w niedzielę portal RND. Medium zwraca uwagę, że jest to „gorzka pigułka” dla ministra gospodarki, polityka z partii Zielonych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rząd federalny ma przeznaczać na te plany „miliardowe środki” – informuje agencja DPA. „Sytuacja jest poważna” – powiedział Habeck. „To oczywista strategia Putina, aby siać niepokój, dzielić nas i podbijać ceny” – dodał.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach Gazprom znacznie ograniczył przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1, tłumacząc to względami technicznymi. Rosyjski ambasador przy UE dopuścił nawet możliwość całkowitego wstrzymania dostaw. „Habeck ocenił to jako spowodowane przyczynami politycznymi. Zdaniem polityka Zielonych, napięta sytuacja i wysokie ceny są bezpośrednią konsekwencją agresji rosyjskiej na Ukrainę na rozkaz prezydenta Władimira Putina” – pisze RND.

Wicekanclerz deklaruje, że mimo pogorszenia sytuacji na rynku gazu, trwa uzupełnianie rezerw tego surowca mimo jego wysokich cen. „Bezpieczeństwo dostaw jest obecnie gwarantowane” – stwierdził minister.

RND podaje, że rząd federalny wkrótce udostępni dodatkową linię kredytową w wysokości 15 mld euro, w porozumieniu z ministerstwem finansów. Ma to zabezpieczyć magazynowanie gazu.

Habeck zapowiedział zwiększenie udziału energetyki węglowej w wytwarzaniu energii elektrycznej. „To gorzkie, ale po prostu nieuniknione” – powiedział.

Zobacz także: Orban: embargo na gaz z Rosji zniszczy europejską gospodarkę

rnd.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz