Władze Niemiec mają zamiar dofinansować działalność jednej z organizacji pozarządowych, której statek przewozi migrantów na Morzu Śródziemnym. Taką postawę krytykuje włoski rząd.

Chodzi o organizację “SOS Humanity”, której statek ratowniczy, działający w basenie Morza Śródziemnego, przywiózł ostatnio do Włoch ponad 1600 migrantów.

Organizacja otrzymała blisko 800 tysięcy euro dofinansowania. Według włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego Niemcy de facto wspierają w ten sposób nielegalną migrację.

Włoska prasa przypomina, że wcześniej w tym tygodniu szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser wstrzymała przyjmowanie migrantów pochodzących z Włoch. Jak wskazała, wielu z nich dociera nielegalnie do Niemiec, a strona włoska, wbrew tak zwanym rozporządzeniom dublińskim, nie chce ich przyjąć z powrotem.

W niedzielnym wywiadzie dla dziennika “La Stampa” minister obrony Włoch Guido Crosetto, krytykując decyzję Niemiec, zapytał: “Czy to jest odpowiedź na naszą prośbę o pomoc?”.

“My nie zachowywaliśmy się w ten sposób, kiedy ówczesna kanclerz Niemiec Angela Merkel przekonała Unię Europejską, by zainwestowała w Turcji miliardy euro w celu zablokowania napływu migrantów, przybywających do Niemiec z Bliskiego Wschodu” – dodał szef resortu.

Crosetto wyraził opinię, że nie ma żadnego ogólneuropejskiego stanowiska przeciwko włoskiemu rządowi. Jest natomiast – jak zaznaczył – “ideologiczne podejście lewicy, która nie bierze pod uwagę konsekwencji swoich teorii dla narodów”.

Priorytetem dla ministra obrony Włoch jest walka z z przemytem migrantów. Ocenił on, że proceder ten “przekroczywszy pewien poziom, staje się aktem wojny”.

“Widzę, że Francuzi blokują granice przy udziale żołnierzy i policji i nikt nic nie mówi” – zaznaczył Crosetto, odnosząc się do zamknięcia przez Francję granicy z Włochami, by nie mogli się przez nią przedostawać migranci.

Przypomnijmy, że zaostrza się kryzys migracyjny we Włoszech. Władze włoskich regionów buntują się przeciwko decyzji rządu o utworzeniu w każdym z nich ośrodków ds. repatriacji migrantów.

Zobacz także: Premier Włoch wzywa UE do pomocy w związku z falą migrantów

Liczba migrantów przybyłych do Włoch w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z 2022 r. – podało w sierpniu włoskie MSW.

Od stycznia do końca lipca do Włoch przypłynęło ponad 89 tysięcy imigrantów. W ubiegłym roku w tym samym okresie było ich 41 tysięcy – wynika z danych włoskiego MSW. Najwięcej łodzi z imigrantami przypływa w tym roku z Tunezji, a w ubiegłym roku była to Libia.

Kresy.pl / polskieradio24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply