Nie można wykluczyć dostaw czołgów Leopard na Ukrainę – oświadczył wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck.

Wicekanclerz oświadczył na antenie niemieckiej telewizji ARD, że Niemcy nie mogą wykluczyć w przyszłości dostaw czołgów Leopard, a także wozów bojowych cięższych niż Marder, do wsparcia ukraińskich sił zbrojnych. “Oczywiście nie można tego wykluczyć” – podkreślił Robert Habeck, cytowany w niedzielę przez agencję Reuters.

W piątek Niemcy ogłosiły, że chcą dostarczyć Ukrainie około 40 bojowych wozów piechoty Marder przed końcem marca.

W sobotę szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola opowiedziała się za dostawą niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę.

Jak informowaliśmy, Wall Street Journal podał w piątek, że Polska rozważa wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard. O wspomniane doniesienia został zapytany w sobotę premier Mateusz Morawiecki. „Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Pan prezydent jest też w to zaangażowany, ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Scholzem parę tygodni temu w Brukseli i sądzę, że w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – odpowiedział.

Dopytywany, czy w takim razie propozycja przekazania kolejnych czołgów jest rozważana, odpowiedział: „My sami, naszych czołgów, kolejnych, na ten moment nie zamierzamy przekazywać. Tak mogę odpowiedzieć”.

reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply