Polska przekaże Ukrainie Leopardy? Jest komentarz premiera

Po miesiącach nacisków, pracy dyplomatycznej nasi zachodni sojusznicy, m.in. Francja i Niemcy są gotowe przekazywać Ukrainie ciężki, nowoczesny sprzęt – oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Wyraził opinię, że na Ukrainie rozgrywa się również bezpieczeństwo Polski. Morawiecki skomentował także doniesienia sugerujące, że Polska rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Premier wypowiadał się podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem MON, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem.

Szef rządu wypowiadał się na konferencji w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu. Zwrócił uwagę, że Polska zabiega od wielu miesięcy, aby nowoczesny, ciężki sprzęt przeciwlotniczy i przeciwrakietowy trafił na Ukrainę. “Cieszę się, że dzisiaj, po miesiącach nacisków, pracy dyplomatycznej, po setkach rozmów w końcu nasi zachodni sojusznicy – Francja, Niemcy i inne kraje są gotowe przekazywać na Ukrainę ciężki sprzęt, nowoczesny sprzęt bojowy – ten, o którym Ukraińcy mówią, że jest im najbardziej potrzebny. O to teraz chodzi, żeby nasza presja dyplomatyczna, nasze działania, nasze rozmowy doprowadziły do przekazania jak największej ilości ciężkiego, nowoczesnego sprzętu właśnie dla Ukrainy” – oświadczył, cytowany przez portal WNP.

Przypomniał, że sformułowana przez prezesa PiS koncepcja, aby zaproponowane przez Niemcy Polsce zestawy Patriot trafiły na Ukrainę, spotkała się z “różnego rodzaju kpinami, powątpiewaniami”. “I dzisiaj tamte głosy opozycji, głosy powątpiewania i tamte szyderstwa skompromitowały się tak, jak rzadko, bo w bardzo krótkim czasie okazało się, że i Stany Zjednoczone, i Niemcy gotowe są przekazać nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę, właśnie tak jak proponowaliśmy”- dodał.

Wyraził opinię, że wszystkie zabiegi rządu mają na celu zapewnienie Polsce bezpieczeństwa i spokojnego rozwoju. “Dzisiaj Polska potrzebuje stabilności” – powiedział, apelując do opozycji.

“Droga opozycjo, naprawdę warto walczyć po to, aby Polska była bezpieczniejsza, nie huśtać łódką, nie siać tego zamętu, bo to jest coś, co grozi destabilizacją naszego kochanego kraju” – oświadczył.

“I nie spoczniemy dopóki nie zabezpieczymy pokoju, spokoju, bezpieczeństwa polskich granic, bo o to nas będą pytać nasze dzieci, z tego nas będą rozliczać kolejne pokolenia” – powiedział.

Premier wyraził opinię, że na Ukrainie rozgrywa się również bezpieczeństwo Polski.

Zapytany o doniesienia Wall Street Journal sugerujące, że Polska rozważa wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard, odpowiedział: “Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Pan prezydent jest też w to zaangażowany, ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Scholzem parę tygodni temu w Brukseli i sądzę, że w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć”.

Szef rządu był dopytywany, czy w takim razie propozycja przekazania kolejnych czołgów jest rozważana. “My sami, naszych czołgów, kolejnych, na ten moment nie zamierzamy przekazywać. Tak mogę odpowiedzieć” – powiedział.

Z kolei wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył podczas konferencji, że “to, co według opozycji było niemożliwe, stało się realne”. „Kiedy proponowałem takie rozwiązanie, ‘znawcy wojska’ z PO jak zwykle twierdzili, że ‘się nie da’” – dodał.

„Mnie zależy na bezpieczeństwie Polski, a ta decyzja wpływa na jego zwiększenie” – powiedział.

wnp.pl / rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Przypomniał, że sformułowana przez prezesa PiS koncepcja, aby zaproponowane przez Niemcy Polsce zestawy Patriot trafiły na Ukrainę, spotkała się z „różnego rodzaju kpinami, powątpiewaniami”. „I dzisiaj tamte głosy opozycji, głosy powątpiewania i tamte szyderstwa skompromitowały się tak, jak rzadko, bo w bardzo krótkim czasie okazało się, że i Stany Zjednoczone, i Niemcy gotowe są przekazać nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę, właśnie tak jak proponowaliśmy”- dodał.” – otóż bateria Patriot o której wtedy rozmawiano miała zostać przez Niemców do Polski dostarczona z ICH WŁASNĄ OBSŁUGĄ a niemożliwe było i jest to aby na Ukrainie byli niemieccy żołnierze. Albo on jest autentycznym debilem albo “leci w gumę” myśląc, że wszyscy są debilami tak jak jego zwolennicy.