W piątek odbył się protest mieszkańców gminy Zamość (woj. lubelskie), którzy sprzeciwiają się budowie szybkiej kolei w ramach inwestycji towarzyszących budowie CPK. Nie zgadzają się na m.in. planowany przebieg trasy kolejowej, która prowadzi przez osiedla mieszkaniowe oraz zurbanizowane tereny Gminy Zamość. Uczestnicy nieśli transparenty m.in. z napisami: “Nie burzcie naszych domów”, “Chcemy tu mieszkać”.

W piątkowym proteście uczestniczyło około 500 osób. W marszu uczestniczyli nie tylko mieszkańcy wiosek w gminie Zamość, którzy z powodu budowy linii kolejowej mieliby zostać wywłaszczeni, lecz także mieszkańcy Krasnegostawu i okolic oraz m.in. gmin Izbica i Bełżec – podaje Dziennik Wschodni.

Zobacz także: Państwo wyrzuca rodziny na bruk pod budowę nowego lotniska

To kolejny protest w tej sprawie. Pikiety odbyły się wcześniej w Zamościu, Krasnymstawie, Wólce Orłowskiej i Warszawie.

Mieszkańcy uważają, że jest to inwestycja nieprzemyślana, a przedstawione na konsultacjach warianty niszczą domy i dobytek wielu pokoleń. “Ta linia będzie przechodziła przez mój salon. Uważam, że jest to niesprawiedliwe. Trzeba za to dostać uczciwe odszkodowanie” – Radio Lublin cytuje jedną z uczestniczek piątkowego protestu.

“Mieszkam 38 lat w domu po moich dziadkach i chcą mnie teraz wysiedlić. Można poprowadzić tory wzdłuż trasy S17, a nie tam, gdzie są nasze domy. Ja nie protestuję przeciwko budowie kolei” – stwierdził inny uczestnik.

Uczestnicy nieśli transparenty m.in. z napisami: “Nie burzcie naszych domów”, “Chcemy tu mieszkać”.

W kwestii budowy linii kolejowych wciąż trwają konsultacje społeczne. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała oświadczył w czasie ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, że „analizowane są różne warianty przebiegu linii i przygotowywane jest studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, które będzie gotowe najprawdopodobniej w październiku br.”. Inwestor przygotuje następnie raport oddziaływania na środowisko i złoży wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w RDOŚ.

Zobacz także: NIK o CPK: szereg pozytywnych ocen, wystąpiły jednak nieprawidłowości – termin realizacji jest zagrożony

dziennikwschodni.pl / portalsamorzadowy.pl / radio.lublin.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply