Narodowy Bank Polski wprowadził w poniedziałek do obiegu dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne – Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę „Inkę” – poinformował NBP.

– W ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” zostaną upamiętnieni żołnierze, którzy z odwagą, męstwem i poświęceniem przeciwstawili się sowieckiemu terrorowi– napisał w folderze numizmatycznym prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. Jak podkreślił, emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach.

W ramach serii w tym roku Narodowy Bank Polski uczci również Witolda Pileckiego „Witolda”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” oraz Henryka Glapińskiego „Klingę”.

W komunikacie NBP poinformował, że rewers inaugurującej serię monety przedstawia grupę żołnierzy na tle stylizowanych drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą – symbolem Polski Walczącej oraz napis: Zachowali się jak trzeba. Na rewersie drugiej monety znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny „Inki” oraz – identyczny jak na poprzedniej monecie – napis wraz z flagą. Awers monet przedstawia rozerwane więzienne kraty oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Obie monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska.

Czytaj również: NBP wypuści monety z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych

Monety, w nakładzie do 17 tys. sztuk, będą dostępne w cenie 120 zł w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

NBP zaznaczył, że mianem „Żołnierze Niezłomni” określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 o wolną Polskę walczyło około 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło. Ostatni – 21 października 1963 r.

kresy.pl/ pap/ nbp.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. malkontent
    malkontent :

    Jak partia tacy jej bohaterowie, w większości raczej żołnierze przeklęci, przeklęci przez swe ofiary, których można liczyć na tysiące. Gwałty kradzieże, morderstwa, ludobójstwa … to udokumentowane akty bestialstwa ” przeklętych” dzisiaj przez pisdzielców włączonych do grupy prawdziwych wyklętych. Z samej zasady dezercji jakiej dokonali ci żołnierze nie wykonując ostatniego rozkazu dowódcy AK L. Okulickiego ” …z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK. ” , nie mogą być nazywani żołnierzami !!!!! Tak więc wyklęci mogą być ale na pewno nie żołnierze !!. Dzisiaj pisdzielcy w swym zakłamaniu, fałszu i obłudzie obieraja i promują nowych bohaterów według swej miary i na swoje pisuarowe podobieństwo :-(((