Takie tezy padały podczas dyskusji w jednej z rosyjskich telewizji.

Jak informuje portal Do Rzeczy – W ubiegłym tygodniu goście programu publicystycznego „Osobajastatja” („Sprawa nadzwyczajna”) na antenie państwowej telewizji „Zwiezda” dyskutowali właśnie na temat „Bitwy o historię”. Punktem wyjścia do debaty był felieton, którego narrator bił na alarm: „na zachodzie piszą na nowo historię!”. W tej „nowej, skandalicznej wersji dziejów” Stalin jest zbrodniarzem równym Hitlerowi, pakt Ribbentrop-Mołotow – przyczyną II wojny światowej, a Armia Czerwona przyniosła Ukrainie, Polsce czy krajom bałtyckim zniewolenie. A to, zdaniem prokremlowskich publicystów i polityków, narracja niedopuszczalna. I to wcale niekoniecznie dlatego, ze zdaniem Rosjan nieprawdziwa. Nie kwestionują bowiem, że w 1939 roku wkroczyli do Polski. Nie uważają tego jednak za zbrodnię porównywalną z agresją niemiecką.W trakcie programu padły m.in następujące stwierdzenie z ust Andrieja Fjefjełowa, redaktora naczelnego stacji telewizyjnej „Djeń”- A co wy byście chcieli: żeby rosyjski żołnierz przegonił Hitlera z Polski, a potem tak po prostu dał jej wolność, żeby znowu się dogadała z Anglią przeciw Rosji?! Zresztą, swoje pretensje kierujcie do Roosevelta i Churchilla, nie do nas.

Na uwagę polskiego blogera Tomasza Maciejczuka, że Polacy w latach 1939-1945 walczyli z III Rzeszą, Fjefjełow odpowiedział – Dajcie spokój z tymi mitami, to tak sami, jakby powiedzieć, że banderowcy walczyli z Niemcami!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Parlament Białorusi przeciwko marszowi ku czci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

W pewnym momencie Rosjanin krzyknął wręcz – Naziści, którzy w Polsce współpracowali z III Rzeszą, teraz są traktowani jako bohaterowie!

Fjefjełow stwierdził również, że – Polacy, niestety, nie mają prawa do własnego państwa, a niepodległość Polski to bzdura.

Kresy.pl / Dorzeczy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.53 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  No cóż, nie ulega wątpliwości, że władze Polski (bynajmniej nie polskie) od kilku lat wycierają sobie gęby Rosją. W efekcie mamy rewanż. Co do udziału Churchilla i Roosevelta w zniewoleniu Polski przez sowietów, Rosjanie mają po prostu rację. W Polsce mamy wiele antyrosyjskich tekstów i wystąpień i to nie jakichś marginalnych ludzi w marginalnych stacjach TV, lecz także ludzi z establishmentu. Wystarczy poczytać co wygaduje taki Macierewicz, aby przestać się dziwić Rosjanom.

  • cyna :

   To że duraczysz to fakt pytanie tylko czy duraczysz za pieniądze czy z przyczyn osobistych czyli głupoty płynącej z niewiedzy. To co napisałeś można by przełożyć równie dobrze na zachodnich sąsiadów. Pisza o polskich obozach bo żle piszemy o hitlerze.

   • upadlina
    upadlina :

    o czym ty szczyna banderowski szmaciarzu bredzisz ??……..Głupoty, czy za pieniądze??……….A ty świniołaku banderowski popierasz nazizm i banderyzm z głupoty czy za pieniądze ??…….anty-polskie „polskie” władze na rozkaz faszyngtonu szczekają, to i w odpowiedzi dostają kopa w dupę chachłaty baranie !!

 2. cyna :

  Kogo obchodzi co ruska swołocz ma do powiedzenia, w tym kraju wypowiadają się głównie potomkowie nkwd i wychowankowie zbrodniczych organizacji więc czego się można spodziewać po odpowiednikach niemieckiego hitlerjugend. Do pojednania narodów to dojdzie jak rosjanie obalą tą mafię z kgb i odkryją na nowo co oznacza prawda historyczna.

  • upadlina
   upadlina :

   mafię chachłata banderowska szujo to Rosjanie już obalili w postaci Gusińskich, Chodorkowskich, Niemcowów czy Bierezowskich !!…………..Putin dziś Rosję doprowadził do takiego stanu, że utarła uSSmańcom nochala w Syrii, na Bałtyku, czy Morzu Czarnym !!……….I za to między innymi Rosjanie go kochają i popierają !!………….Hitlerjugend szczyna??………..To chyba u ciebie na banderowskiej nazi-upadlinie te tradycje kultywuje się zgodnie z waszym zdegenerowanym „prawem”, wiec co ty tam znowu za pierdoły pieprzysz banderowski degeneracie??………

   • dajaman :

    Powinieneś się leczyć schizofreniku… wszędzie widzi banderowców… kto przeciw Rosji to banderowiec.. żałosny z Ciebie człowiek… twoim osiągnięciem jak widać jest tylko ubliżanie innym. No dawaj poczytam ciekawe bluzki na swój temat. Wiedz że jesteś skończony… i tylko tutaj w ten sposób umiesz zaistnieć bo pewnie w życiu jesteś nikim i wszyscy cię biją stąd ta chora nienawiść… do lekarza a nie przed monitorem siedzisz żałosny kurduplu.

    • upadlina
     upadlina :

     spadaj dajaman banderowski rzygojadzie !!…………Widzę banderowskie ścierki tam, gdzie są i ty szumowino na pewno do nich należysz, czego dałeś już wielokrotnie dowód !!……….Rosja dziś jest automatycznie sojusznikiem dla Polski w walce przeciw twoim chachłatym zwyrodnialcom, więc jej bronię !!…….To nie dziwne!!………Buhahahahaha!!…….Ja jestem skończony szmaciarzu??……..Mnie biją??………..Buhahahahaha!!…………Kurduplu??………..Hehehehe!!………..Gdybyś mnie ściero banderowska zobaczyła to zostałby po tobie tylko obłok kurzu, bo spierda*ałbyś szybciej niż spidi-gonzalez !!……..Nie zawracaj mi gitary stary dziadu banderowski !!……….Poszedł won muchy naganiać !!

  • gan :

   Zabawna ta rosyjska narracja historyczna. Ludzie pokroju Suworowa czy Sołonina nie mogą się doczekać polemiki na poziomie. Rosja od czasu IIWŚ przepisuje swoją historię co rusz. Najpierw przepisywano o złym Stalinie a dobrym Chruszczowie. Później Chruszczow był zły a dobry Breżniew. „Cudem” odnajdywano wspomnienia marszałka Żukowa kompatybilne raz z pierwszą a następnie z drugą i trzecią wersją. Jedna wielka parodia. A fakty spisane w logiczną całość są niepodważalne: w 1941 roku nie istniały plany wojny obronnej – a jedynie napaści na Europę. Tymczasem nowej, pasującej do wszystkiego wersji historii nie udało się im napisać, archiwa Kremla zamknięte pod kluczem a i prawo karne stosownie zaadoptowane. Wszystko tylko po to, by ukryć straszliwą zbrodnię na własnym narodzie. Polecam obejrzeć „poslednij mif”.

   • antymajdan :

    A ja polecałbym na początek sięgnąć do podręczników i przypomnieć sobie co sowiety a co Rosja, kiedy, kto i kogo. Jeśli ktoś z takim upodobaniem utożsamia sowietów – twór niewątpliwie chazarski i niewątpliwie antyrosyjski, tak samo jak i np. antypolski – z Rosją, to mam zawsze podejrzenie, że o czapkę niewidkę dla chazarów tutaj chodzi a nie o dyskusję o historii. A Rosjanie rzeczywiście mają niełatwą drogę przed sobą w rozprawianiu się z własną historią jeszcze przez jedno przynajmniej pokolenie, ale później będziemy mogli się dogadać. Zresztą i u nas nie jest z tym łatwo jeszcze teraz, co widać choćby na przykładzie Żołnierzy Wyklętych różnie odbieranych w różnych częściach Polski.

    • votum_separatum :

     antymajdan: 22.03.2017 00:55 Komunizm, Lenin wysłany do Rosji, to żydowski pomysł na zniszczenie prawosławnej Rosji (przy okazji na rękę Niemcom) – wszystko to spustoszyło umysły Rosjan. Nawet Girkin-Striełkow, bohater Donbasu, marudził coś o ponownym przebadaniu zbrodni katyńskiej. Widać, że nie przyjmują do wiadomości, że ich XX wieczne imperium było tworem stworzonym de facto przeciwko im samym i nie mogą odrzucić sowieckiej spuścizny, wciąż traktując ją jak wspaniałe dziedzictwo.

   • upadlina
    upadlina :

    przestań bredzić gan !!…………Co ma Rosja do żydo-bolszewickiego ZSRR ??……….Jaką zbrodnię na własnym narodzie ??………..W czasach o których mówisz nie było Rosji jako suwerennego państwa, więc nie pieprz farmazonów, tak jak żydzi o odpowiedzialności Polski za rzekome jej zbrodnie wobec ich nacji w czasie IIWŚ, kiedy to na terenie Polski nie było polskiej jurysdykcji !!

     • upadlina
      upadlina :

      zobacz, że z tymi żydami współpracują wszyscy wielcy tego świata !!………..ukraina??…………Mnie się cały czas wydaje, że to była ustawka !!………..Nie dziwi cię, że Janukowycz uciekł z ukrainy, choć cały wschód i płd. wschód go popierał ??………..Mógł zadekować się w Doniecku i ogłosić stan wojenny po zamachu stanu w Kijowie, ale on uciekł !!……….A co by się stało, gdyby nie uciekł tylko nadal jako prezydent ukrainy ogłosił stan wojenny z Doniecka ??…………Ano nie byłoby wojny domowej, bo gdyby nawet część oddziałów armii z zachodniej upainy stanęła po stronie puczystów, to nie odważyliby się zaatakować wschodniej i płd. wschodniej części ukrainy, której wojska na pewno pozostałyby lojalne wobec Janukowycza, ale – co najważniejsze – Krym nie powróciłby do Rosji !!………..Widzisz Votum_separatum, my widzimy tylko to, co na powierzchni, a to co głęboko jest dla nas niedostępne, dlatego nasze wnioski z tego co się dzieje wysnuwamy nieco po omacku !!………..No a soros………nie zapominaj został wyje*any z Rosji na zbity pysk !!…………

  • antymajdan :

   Jeżdżę czasem do Rosji i wiem, że nie same Fjefjełowy tam żyją, a nawet powiedziałbym, że jest ich dużo mniej niż red. Maciej Pieczyński z Do Rzeczy potrafi wynaleźć, w czym przecież się specjalizuje. Jak on to robi, to by trzeba jego zapytać. W każdym razie u nas też są Macierewicze i różne Pieczyńskie i ich obecność i działalność też nie spowoduje ubywania Fjefjełowów.

  • upadlina
   upadlina :

   ale trzeba głównie walczyć z zakłamaniem i obłudą tzw.”polskich elyt”, które wspierają bandytów banderowskich i przyjęły dla Polski rolę wariata, który ma skakać do mocarstwa nuklearnego w interesach żydo-uSSmanii !!………..Gdyby tego nie było, to pewnie i retoryka rosyjska byłaby inna !!

 3. tomaszomanski :

  Jak widać redakcja Kresy dalej promuje polskiego ukraińca Maciejczuka. Zmusza to do zastanowienia się drodzy koledzy z redakcji Kresy.pl kto wam każe to robić? Na czyje polecenie tak reklamujecie tego błazna Maciejczuka? Ja już pomijam to o czym gada ten typ w ruskiej TV, oni go wykorzystują a on jezdzi co rusz to do innych telewizji w Moskwie-oni traktują go jak błazna i pokazują społeczeństwu jak małpę w klatce, Maciejczukowi jak widać nie starcza rozumu by to zauważyć. Ale też pozostaje jeszcze inne pytanie- kto płaci za podróże tego człowieka? Przecież to wszystko kosztuje a on pozycjonuje się jako „niezależny” dziennikarz. Kto mu za to płaci?