W operacji specjalnej SBU zdemaskowało agenta przygotowującego zamach terrorystyczny w Kijowie. Był nim mieszkaniec miasta zrekrutowany przez przedstawicieli białoruskiego podmiotu państwowego.

Jak poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w operacji specjalnej SBU zdemaskowano wrogiego agenta przygotowującego zamach terrorystyczny w Kijowie. Był nim mieszkaniec miasta zrekrutowany przez przedstawicieli białoruskiego podmiotu państwowego.

Organy ścigania zatrzymały sprawcę podczas próby podpalenia samochodu w pobliżu budynku organizacji pozarządowej w stolicy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Śledztwo wykazało, że osoba ta brała również udział w zastraszaniu przedstawicieli mediów i obcokrajowców. W tym celu mężczyzna wypisywał groźby i prowokacyjne wiadomości w pobliżu ich domów w Kijowie oraz wysyłał fałszywe alarmy bombowe. Ponadto SBU ustaliło, że podejrzany brał udział w organizowaniu nieautoryzowanych „wieców” w pobliżu zagranicznych placówek dyplomatycznych.

Według służby celem agenta było zdestabilizowanie wewnętrznej sytuacji politycznej na Ukrainie i zdyskredytowanie Ukrainy w oczach państw UE i obywateli Białorusi. Jego innym zadaniem było zbieranie informacji o ukraińskich żołnierzach na terenach przygranicznych.

Według śledztwa agent został zwerbowany przez jedną z anonimowych grup na Telegramie. Wykorzystywał zakazane rosyjskie usługi do komunikacji z obsługą oraz kartę bankową do otrzymywania płatności za wykonane zadania. Aby dokonać zamachu terrorystycznego agent zakupił pojazd, materiały łatwopalne i pirotechnikę. Sprawca został zatrzymany i zawiadomiony o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zobacz też: SBU inwigiluje polskie organizacje i przeciwdziała asymilacji Ukraińców w Polsce? Ujawniono tajemniczy dokument

 

Jak informowaliśmy 10 stycznia, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła i zatrzymała agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego, który planował przeprowadzenie serii zamachów terrorystycznych w regionie Odessy.

„Według SBU agentem był cudzoziemiec, który okresowo przyjeżdżał na Ukrainę w imieniu rosyjskich służb specjalnych. Jego kuratorami byli przedstawiciele rosyjskiego wywiadu wojskowego działającego z nieuznawanej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej. Głównym jego zadaniem było wstrząsanie sytuacją społeczno-polityczną w obwodzie odeskim poprzez sabotaż i akty terrorystyczne. Ustalono, że podpalił pojazd wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy w Odessie w grudniu 2021 r. oraz oblał farbą pomnik Ukraińców poległych w wojnie z Rosją” – poinformowała służba prasowa SBU.

W przyszłości agent planował akcje w punktach rekrutacyjnych do ukraińskiej armii, skierowane przeciwko „społeczno-politycznym strukturom organizacji patriotycznej” oraz przeciwko sprzętowi wojskowemu w obwodzie odeskim. W ten sposób rosyjskie służby specjalne chciały prowadzić informacyjne i psychologiczne operacje specjalne w kontekście rzekomej „obecności prorosyjskiego podziemia i nastrojów antyukraińskich w obwodzie odeskim”.

Agent został zatrzymany podczas spotkania z wykonawcą. Napastnik postawił nowe zadanie podpalenia sprzętu wojskowego i przekazał pieniądze za poprzednie podpalenie samochodu Sił Zbrojnych. Funkcjonariusze SBU poinformowali agenta o oskarżeniu na podstawie części 2 art. 258 (ustawa terrorystyczna) Kodeksu karnego. Oskarżony został tymczasowo aresztowany.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz