W czwartek Senat Florydy pod przewodnictwem Republikanów ostatecznie przegłosował projekt ustawy zakazującej aborcji po 15 tygodniach ciąży – poinformowała agencja prasowa Reuters. Projekt rozpatrywany jest przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, w czwartek Senat Florydy pod przewodnictwem Republikanów ostatecznie przegłosował projekt ustawy zakazującej aborcji po 15 tygodniach ciąży. Projekt rozpatrywany jest przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

Stanowa Izba Reprezentantów, która również ma większość republikańską, zatwierdziła ten środek w zeszłym miesiącu w głosowaniu. Projekt ustawy został wysłany do gubernatora Rona DeSantis, republikanina.

„Gubernator DeSantis jest pro-life i wyraził poparcie dla koncepcji zawartych w tej ustawie” – poinformowała wcześniej tego dnia jego rzeczniczka Christina Pushaw.

Obecnie stan zezwala na aborcje do 24 tygodnia ciąży bez okresu oczekiwania.

Wyjątkami od 15-tygodniowego ograniczenia będą sytuację, gdy matka jest zagrożona śmiercią lub „nieodwracalnym upośledzeniem fizycznym” lub jeśli dziecko ma śmiertelną wadę. Na środowej sesji Republikanie odrzucili poprawkę, która wprowadzałaby wyjątki dla gwałtu, kazirodztwa i handlu ludźmi.

Demokratyczni ustawodawcy, którzy poparli poprawkę, poprosili swoich kolegów o skupienie się na potrzebach emocjonalnych ciężarnych ofiar napaści na tle seksualnym. „Jesteśmy lepsi niż to”, powiedział stanowy senator Victor Torres. Stanowa senator Kelli Stargel, broniła wykluczenia w ustawie wyjątku dla gwałtu, mówiąc, że odrzuciła założenie, że „dziecko powinno zostać zabite z powodu okoliczności, w jakich zostało poczęte”.

CZYTAJ TAKŻE: Biden oburzony zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Teksasie

We wrześniu 2021 roku w Teksasie zaczęła obowiązywać ustawa zakazująca aborcji po wykryciu u nienarodzonego dziecka bicia serca. Teksańska ustawa została przyjęta w maju. Zakazuje ona przerywania ciąży w przypadku wykrycia bicia serca płodu. Zwykle jest ono wyczuwalne od 6. tygodnia płodu. Ustawa przewiduje takie wyjątki od tego zakazu jak zagrożenie życia matki, bądź “poważne ryzyko znaczącego i nieodwracalnego upośledzenia ważnej funkcji cielesnej” kobiety.

Departament Sprawiedliwości pozwał Teksas za przyjęcie nowego prawa stanowego, które zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca u dziecka, argumentując, że zostało ono uchwalone wbrew konstytucji.

„Ustawa jest wyraźnie niekonstytucyjna w świetle wieloletniego precedensu Sądu Najwyższego” – powiedział prokurator generalny Merrick Garland na konferencji prasowej sygnalizując złożenie pozwu.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply