Elon Musk przekonuje, że system Starlink stanowi fundament łączności ukraińskiego wojska, a jego wyłączenie doprowadziłoby do załamania całej linii frontu.
Właściciel SpaceX, Elon Musk, napisał w niedzielę, że satelitarny system łączności Starlink jest fundamentem ukraińskiej armii i jeśli zostanie wyłączony, cała linia frontu Ukrainy się zawali.
„Mój system Starlink jest kręgosłupem ukraińskiej armii. Cała ich linia frontu się załamie, jeśli go wyłączę” — napisał Musk w X.
Powiedział również, że jest oburzony długoterminowym „patem”, w którym, według niego, Ukraina i tak przegra.
„Każdy, kto naprawdę się przejmuje, kto naprawdę myśli i rozumie, chce, aby ta maszynka do mięsa się skończyła” — dodał Musk.
Była to odpowiedź na krytykę ze strony jednego z użytkowników portalu X. “Zgadzam się, każdy, kto dopuszcza się korupcji, powinien zostać ukarany. Ale musisz też przestać udawać, że Putin nie jest agresorem. Ukraina jest ofiarą. Skończ z tymi bzdurami. Wydaje się, że skupiasz się tylko na krytykowaniu Ukrainy, ale nie Putina, z jakiegoś powodu” – napisał użytkownik Adam Lowisz.
“Dosłownie rzuciłem Putinowi wyzwanie na walkę wręcz o Ukrainę” – odpowiedział Musk.
I literally challenged Putin to one on one physical combat over Ukraine and my Starlink system is the backbone of the Ukrainian army. Their entire front line would collapse if I turned it off.
What I am sickened by is years of slaughter in a stalemate that Ukraine will…
— Elon Musk (@elonmusk) March 9, 2025
Przypomnijmy, że Unia Europejska jeszcze w tym roku uruchomi tymczasowy system satelitarny Govsatcom, który opiera się na istniejących europejskich satelitach wojskowych i komercyjnych. Mają one w przyszłości zastąpić na Ukrainie sieć Starlink od firmy SpaceX Elona Muska. Ukraina podała, że w 2024 r. na jej terenie działało ok. 42 tys. terminali Starlink, z czego połowa została sfinansowana przez Polskę.
Specjaliści przewidują jednak, że unijne satelity Govsatcom nie będą dorównywać w szybkości i mocy transferu Starlinkowi, przez co będą tylko tymczasowym rozwiązaniem.
Docelowym systemem ma być IRIS². To planowana na 2030 r. wieloorbitalna konstelacja satelitarna mająca zapewniać szerokopasmowy dostęp do internetu.
Oprócz Govsatcom i IRIS² istnieją inne systemy, które mogą zastąpić Starlinka, takie jak Eutelsat, Hispasat, SES czy OneWeb, które znajdują się już na orbicie. Siły Zbrojne Ukrainy przygotowują się do odłączenia Starlinka.
Kresy.pl































