Mieszkańcy włączonych w skład Rosji separatystycznych republik ludowych w Donbasie, a także obwodów zaporoskiego i chersońskiego mają miesiąc na decyzję o zmianie obywatelstwa na rosyjskie.
We wtorek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Jewgienij Iwanow powiedział, że emigranci z „nowych terytoriów Rosji”, przebywający za granicą, mają miesiąc na zmianę obywatelstwa. Dotyczy to mieszkańców włączonych w skład Federacji Rosyjskiej separatystycznych republik ludowych w Donbasie, a także ukraińskich obwodów zaporoskiego i chersońskiego.
– Tak samo, jak było na Krymie. W ciągu miesiąca oni muszą się zdecydować, dokonać wyboru – powiedział Iwanow, cytowany przez agencję RIA Novosti.
Wiceszef MSZ Rosji dodał też, że „na nowych terytoriach” wydawania nowych, rosyjskich dokumentów będzie się odbywać w trybie przyspieszonym.
– Wiele osób już obecnie posiada rosyjskie paszporty. Prace [nad ich wydawaniem – red.] zostaną zintensyfikowane – oświadczył. Z jego wypowiedzi nie wynika, czy obywatelom ukraińskim, żyjącym np. w obwodzie chersońskim, którzy nie wystąpią o rosyjskie obywatelstwo, mogą grozić jakieś konsekwencje. Iwanow poinformował jednak, że na anektowanych terytoriach nie będzie zakazu nauczania języka ukraińskiego.
– W umowach zapisano, że językiem państwowym jest język rosyjski. Nauka [ukraińskiego – red.] nie będzie zabroniona – powiedział Iwanow. Według niego, „nowe regiony Rosji” będą same decydować o nauce niektórych języków.
Jak informowaliśmy, w piątek prezydent Rosji Władimir Putin oraz przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, a także prorosyjscy liderzy obwodów zaporoskiego i chersońskiego podpisali traktaty o włączeniu tych terytoriów do Rosji. Wcześniej, w piątek nad ranem rosyjskie media poinformowały, że Putin podpisał dekrety, na mocy których Moskwa uznała ukraińskie obwody zaporoski i chersoński za suwerenne i niezależne byty polityczne. W odpowiedzi na działania Moskwy, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w trybie przyspieszonym.
Czytaj także: Prezydenci 9 państw Europy Środkowo–Wschodniej wydali oświadczenie ws. aneksji części Ukrainy, wśród nich prezydent Polski
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!