“W Azovstalu w Mariupolu toczą się walki, można wstępnie powiedzieć, że ten metalurgiczny gigant praktycznie jest zniszczony. Celem Putina nie jest demilitaryzacja, ale deindustrializacja Ukrainy” – stwierdził w sobotę doradca szefa MSW Ukrainy, Wadym Denysenko. “Nie można powiedzieć, że fabryka Azovstal została zatrzymana na zawsze” – powiedział z kolei w niedzielę dyrektor generalny przedsiębiorstwa.

“Według naszych informacji straciliśmy tego gospodarczego giganta. W rzeczywistości jeden z największych zakładów metalurgicznych Europy jest systematycznie niszczony (…) Musimy zrozumieć, że Putin osobiście wydał rozkaz, by zniszczyć to miasto” – przytacza słowa Denysenki wypowiedziane w jednej ze stacji telewizyjnych agencja Ukrinform.

“To oczywiste, że w tej wojnie to jeden z jego głównych celów. Niezależnie od tego, jak skończy się wojna, co będzie dalej, celem Putina nie jest demilitaryzacja Ukrainy, ale jej dezindustrializacja. Tak, byśmy potem musieli odbudowywać nasze zakłady przez kolejne dekady” – ocenił Denysenko.

Doradca ministra spraw wewnętrznych dodał, że sytuacja w Mariupolu jest “katastrofalna”, chociaż niektórym mieszkańcom udało się w piątek opuścić miasto korytarzem humanitarnym.

“Zakład metalurgiczny Azovstal, który jest częścią grupy Metinvest, zostanie odbudowany po ostrzale rosyjskich najeźdźców” – zapowiedział w niedzielę dyrektor generalny przedsiębiorstwa Enwer Ckitiszwili.

Według Ckitiszwilego kilka pocisków, które spadły na fabrykę, trafiło w skład węgla i niedaleko baterii koksowniczej.

“Chcę powiedzieć, że jest za wcześnie, aby mówić i nie można powiedzieć, że fabryka Azovstal została zatrzymana na zawsze. Wrócimy do miasta. Odbudujemy tę fabrykę. Ożywimy ją. Będzie działać i przynosić chwała Ukrainie, tak jak zawsze. Ponieważ Mariupol to Ukraina, Azovstal to Ukraina” – powiedział prezes Azovstalu.

Azovstal jest jedną z największych firm zajmujących się walcowaniem stali na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Polska będzie miała problem ze wzrostem populacji kraju o co najmniej 10 proc. 

Kresy.pl / ukrinform.ru / unian.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply