Moskwa: słonina z amerykańską flagą w tle

W moskiewskim metrze pojawiły się plakaty ze zdjęciem amerykańskiej słoniny w puszkach. Kampania skierowana przeciwko prezydentowi Wiktorowi Juszczence ma później trafić na Ukrainę.

Na plakatach, na tle amerykańskiej flagi, namalowano puszkę ze słoniną, w obiegowej opinii uznawaną za ulubioną potrawę Ukraińców. Proponowane są 3 warianty produktu: w czekoladzie, do barszczu i klasyczny. Według gazety „Dieło”, autorem kampanii jest organizacja „Wojownicy Twórczości”, którą kieruje były doradca partii Sprawiedliwa Rosja Michaił Kowaliow. W rozmowie z kijowskim dziennikiem, powiedział on, że głównym celem kampanii jest dyskredytacja prezydenta Wiktora Juszczenki. Dodał, że sama idea „amerykańskiej słoniny” została wymyślona przez doradcę prezydenta Rosji Olega Matwiejczewa. Opłacił ją prawdopodobnie jeden z rosyjskich biznesmenów inwestujący na Ukrainie.
Wiosną kampania trafi na Ukrainę z budżetem wartości 9 milionów dolarów. Jej celem ma być wywołanie niechęci do Stanów Zjednoczonych i połączenie polityki Waszyngtonu z Wiktorem Juszczenką.
Podobna kampania miała miejsce w 2004 roku przed pomarańczową rewolucją. Wtedy jednak poparcie dla obecnego szefa państwa było o wiele większe. Według sondaży, w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Wiktor Juszczenko może liczyć na 5 procent głosów. Jego ówczesny przeciwnik, Wiktor Janukowycz na 4 razy więcej.

IAR/mb

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz