We wtorek premier Morawiecki bierze udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych w Bukareszcie. „Przez lata nasze państwa były często rozgrywane przez silniejszych tego świata” – oświadczył szef rządu.

Szef rządu wziął udział w otwarciu Rumuńsko-Polskiego Forum Biznesowego. „Bardzo dziękuję za to zaproszenie na spotkanie polskiego i rumuńskiego biznesu, bo jeszcze kilka lat temu ta oś współpracy północ-południe mogła się wydawać czymś wątpliwym i była możliwością, a dzisiaj jest koniecznością we wszystkich wymiarach” – oświadczył, cytowany przez portal Do Rzeczy.

„Kładziemy silny nacisk na rozwój infrastruktury w układzie północ-południe. Via Carpatia to droga kolejowa i samochodowa, która połączy północ z południem. Dzięki temu chcemy wzmocnić współpracę gospodarczą” – powiedział premier.

Morawiecki wyraził opinię, że „wraz z agresją Rosji na Ukrainę rośnie rola regionu, w którym żyjemy i dlatego głęboko wierzę, że w tym trójkącie między Ukrainą, Rumunią i Polską będzie można budować naprawdę istotne plany strategiczne na przyszłość, które będą bardzo ambitne”. „Przez lata nasze państwa były często rozgrywane przez silniejszych tego świata. Trzeba zdać sobie z tego sprawę, że pierwsze naiwne lata transformacji były jednocześnie latami kiedy zostaliśmy wykorzystani dla własnych celów Europy Zachodniej. Z Polski i Rumunii wyjechały wtedy miliony ludzi, którzy teraz po raz pierwszy w historii wracają do Polski” – wskazał premier.

Zobacz także: Media: w Rumunii może powstać nowa baza sił USA nad Morzem Czarnym

Morawiecki podkreślił, że wojna na Ukrainie jest wielkim wyzwaniem w dziedzinie bezpieczeństwa. „Chcę podziękować panu premierowi i rządowi rumuńskiemu za to, że wspólnie realizujemy to, co leży w najlepszym interesie strategicznym Polski i Rumunii. Trudno mi sobie wyobrazić dzisiaj lepszego partnera. W Rumunii widzę wielkiego sojusznika w walce o nasze interesy. Panie premierze, bardzo się cieszę, że te pierwsze 25 lat po transformacji, gdzie za bardzo ze sobą konkurowaliśmy o kapitał, zastąpiliśmy polityką współpracy” – powiedział.

Na wtorek zaplanowano także podpisanie dokumentów dwustronnych oraz konferencję prasową z udziałem premierów Polski i Rumunii, a także rozmowę tête-à-tête szefów rządów obu krajów.

Zobacz także: Media: Rumunia zainteresowania kupnem Abramsów

dorzeczy.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Przez lata nasze państwa były często rozgrywane przez silniejszych tego świata. Trzeba zdać sobie z tego sprawę, że pierwsze naiwne lata transformacji były jednocześnie latami kiedy zostaliśmy wykorzystani dla własnych celów Europy Zachodniej.” – krzywomordy Pinokio oraz „jego” rząd są służącymi i lokajami Amerykanów wykonując ich polecenia, realizując tylko i wyłącznie ich interesy to niby dlaczego używa czasu przeszłego mówiąc, że BYŁY często rozgrywane przez silniejszych tego świata?