Morawiecki: Dzięki PiS Wojsko Polskie jest silne jak nigdy

Dzięki rozwiązaniom wprowadzanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Wojsko Polskie jest silne jak nigdy – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

W środę premier Mateusz Morawiecki opublikował na Facebooku wpis dotyczący Sił Zbrojnych RP. Stwierdził w nim, że „dzięki rozwiązaniom wprowadzanym przez rząd Prawo i Sprawiedliwość wojsko polskie jest silne jak nigdy!”.

„Ustawa o obronie Ojczyzny to: zwiększenie finansowania sił zbrojnych, wprowadzenie koncepcji obrony powszechnej oraz zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do około 300 tysięcy żołnierzy” – napisał.

Należy w tym kontekście przypomnieć ustalenia Rzeczpospolitej, które wskazują, że obecnie mamy do czynienia z falą odejść z Sił Zbrojnych RP.

W ubiegłym roku z wojska odeszło kilkanaście tysięcy żołnierzy zawodowych i ochotników WOT. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy odkąd w Polsce rządzi PiS. Także w pierwszym miesiącu tego roku mundur zdjęło już ponad 4 tysiące żołnierzy zawodowych.

Czytaj także: Wojsko Polskie bez pocisków średniego zasięgu. „Nie prowadzimy działań w tym zakresie”

Niedawno media zwracały uwagę, że odtworzenie zdolności wojsk pancernych po przekazaniu kilkuset sztuk czołgów Ukrainie, potrwa kilka lat. Mamy co prawda do czynienia z sytuacją, że ilość batalionów czołgów rośnie, lecz liczba samych czołgów spada. Pod koniec stycznia premier Mateusz Morawiecki poinformował o planach przekazania Ukrainie kolejnych sztuk sprzętu.

Zobacz także: Cichocki: Rząd nie wie, ile pomocy Polska przekazała Ukrainie

Mariusz Błaszczak wielokrotnie zapowiadał armię, która będzie liczyła 300 tys. wojskowych (250 tys. zawodowych i 50 tys. WOT). Ma to związek z wejściem w życie Ustawy o obronie Ojczyzny. Zwracaliśmy uwagę na problemy dotyczące tempa, w jakim może zostać osiągnięty taki stan liczebny Wojska Polskiego.

Zobacz także: Zdolności przeciwlotnicze fregat Miecznik – Narew, a nie Patriot

Czytaj także: Jedna wieża na miesiąc? MON utajnił termin dostaw ZSSW-30

Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7
  jaro7 :

  Morawiecki powinien zrezygnować ze stołka i zająć się pisaniem bajek lub zostać lektorem j.migowego bo tyle macha tymi łapami w każdym przemówieniu że zaprawę ma.Duda powiedział że rozbroiliśmy naszą armię by sprzęt przekazać ukrainie.

 2. Wronq
  Wronq :

  To jest kreatywna ocena rzeczywistości… w ciągu ostatniego roku doszło do spektakularnego , bezprecedensowego rozbrojenia Wojska Polskiego, poprzez oddanie sprzętu na zmarnowanie UPAdlinie, ale nasza armia silnaj ak nigdy… Trzeba mieć niewiarygodny tunel aby wierzyć że ktoś to łyknie…

 3. Wronq
  Wronq :

  To jest dopiero kreatywna ocena rzeczywistości… w ciągu ostatniego roku doszło do spektakularnego , bezprecedensowego rozbrojenia Wojska Polskiego, poprzez oddanie sprzętu na zmarnowanie UPAdlinie, ale nasza armia silna jak nigdy… Trzeba mieć niewiarygodny tupet aby wierzyć że ktoś to łyknie…