Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że w poniedziałek nastąpi podpisanie umowy między Hutą Stalowa Wola S. A. a Rayttheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903, które będą wchodziły w skład obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w ramach programu Wisła.
Resort obrony poinformował, że w poniedziałek o godzinie 11, na terenie 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej OP w Sochaczewie nastąpi podpisanie umowy pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a Raytheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903, wchodzących w skład systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot w ramach II fazy programu Wisła.
Wyrzutnie zestawów Wisła będą produkowane w Polsce
–
W poniedziałek (12 sierpnia br.) o godz. 11.00 w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej OP w Sochaczewie, W. @KosiniakKamysz, wicepremier, minister obrony narodowej oraz @pawelbejda, sekretarz stanu w MON wezmą udział w ceremonii… pic.twitter.com/nxtswoEs0b— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 9, 2024
Ministerstwo podaje, że podpisanie dokumentu rozpoczyna realizację II fazy programu Wisła i podpisywanie umów na dostawę w latach 2027–2029 kolejnych komponentów z polskim przemysłem. Jednymi z najważniejszych poddostawców jest Huta Stalowa Wola S. A. w ramach realizacji kontraktu są Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., dostarczające siłowniki do wyrzutni oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. odpowiedzialne za dostawy Data Link Terminal Module. Resort zaznacz, że w przedsiębiorstwach wchodzących w skład konsorcjum PGZ-WISŁA wyprodukowano szereg innych elementów zestawów Patriot, w tym: kontenery wsparcia technicznego, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, komponenty pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.
Czytaj: II faza programu Wisła do 2028 roku
W pierwszej fazie programu Polska pozyskała 2 baterie systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. 16 wyrzutni wchodzących w skład dwóch baterii zostało dostarczonych przez Hutę Stalowa Wola S.A. na zlecenie firmy Raytheon, – producenta i dostawcy systemu Patriot. Realizacja tego zadania była wynikiem zamówienia międzyrządowego zawartego w 2018 r. w trybie Foreign Military Sales pomiędzy polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.
Według strony amerykańskiej Patriot PAC-3 zapewnia obronę terminalną na niższym pułapie. Oznacza to, że niszczy zagrożenia podczas przechodzenia pocisków balistycznych z fazy środkowej do końcowej. System jest wyposażony w radar AN/MPQ-65 ze skanowaniem fazowym. Może on śledzić od 90 do 125 celów, z czego te na wysokości 1000-2000 metrów wykrywa do 170 km, a te latające przy 50-100-metrowym pułapie do 35-50 km.
Czytaj:Rząd przeznaczy więcej pieniędzy na budowę systemu przeciwlotniczego Narew.
gov.pl/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!