Młodzież Wszechpolska zorganizowała konferencję prasową w tej sprawie przed siedzibą Najwyższej Izby Kontroli.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik prasowy MW Mateusz Pławski zaznaczył, że w związku z uzyskiwaniem Karty Polaka dochodzi do wielu nadużyć.

Warunkami nadania komuś karty Polaka są następujące czynniki: deklaracja przynależności do narodu polskiego, znajomość języka polskiego, przodkowie powinni być Polakami oraz zaświadczenie organizacji polonijnej o tym, że ktoś w sposób aktywny działa na rzecz rozwoju na terytoriach poza granicami naszego kraju – wskazuje Pławski.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie MSZ: Karty Polaka wydane banderowcom zostaną unieważnione

Według MW niektóre osoby wchodzą w posiadanie Karty Polaka w nielegalny sposób. Ci ludzie dostają Karty Polaka z pobudek czysto ekonomicznych w żaden sposób nie poczuwają się do uczuć narodowych, do wartości narodowych. Są to często również osoby, które odwołują się do ideologii zbrodniczych organizacji jak UPA. Nie może mieć miejsca taki proceder – oświadczył rzecznik prasowy MW.

Rzecznik prasowy wskazuje, że Karty Polaka uzyskiwane są często na podstawie sfałszowanych dokumentów. Dochodzi do procederu kupowania Karty Polaka albo prawdziwej, albo podrabianej – oświadczył.

Karta Polaka jest dokumentem mającym poświadczyć przywiązanie do tradycji polskiej, przywiązanie do polskiego języka, przywiązanie do polskiej kultury. Jest pewnego rodzaju potwierdzeniem czyjejś polskości. Nie dopuścimy do tego, żeby kwitł proceder „kupczenia” polskości, ponieważ omijanie procedur i lekceważenie tych jakże ważnych czynników jest po prostu „kupczeniem” przynależności do narodu polskiego – powiedział Pławski. MW ma podjąć działania mające na celu ukrócenie tego szkodliwego procederu nielegalnego wydawania Kart Polaka.

Dzisiaj szef MW Bartosz Berk ma wysłać ma wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, aby ta zajęła się procesemwydawania Kart Polaka.

kresy.pl / polsatnews.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. wj51
  wj51 :

  Ta Karta powinna być natychmiast zlikwidowana. Jeśli ktoś jest Polakiem i potrafi to udowodnić bez żadnych wątpliwości,powinien otrzymać polskie obywatelstwo,a nie jakąś namiastkę ,ni pies,ni wydra. Szczerze mówiąc ,podejrzewam przy wydawaniu tej karty olbrzymią korupcję.Powinno się przeanalizować dokładnie wszystkie te przypadki jeszcze raz.Sam znam taką dziwną historię ,znajomego chłopaka ,który sam mi powiedział,że pomimo tej karty czuje się Ukraińcem,a nie Polakiem.Ukończył studia Polsce ,dostał polskie obywatelstwo, polskiego paszportu używał podczas podróży po Europie,ale kiedy wyjeżdżał za ocean ,to już jako Ukrainiec i jako Ukrainiec dostał tam zieloną kartę.

 2. Jan Gałczyński
  Jan Gałczyński :

  Karta polaka to jedna wielka ściema! We lwowie kosztuje od 1000 d01500 USD. Bez żadnej zanjomości polskiego jezyka i kultury. Poprostu załatwiaja papiery o przynalezności i uczestnictwie w życiu jakiejś parafii po Lwowem , min. 10 lat. Parafie są biedne , więc takie papiery wydaja , za kase. A wtedy np. na studia do Polski. Dofinasowanie Państwa Polskiego do takiego studenta to około 1600 złmiesięcznie . Za darmo studia , akademik i wyzywienie. Komunikacja 50 procent zniżki, muzea za darmo. Prawo do zatrudnienia. I prosze sobie odpowiedzieć czy rodzicom z zach . Ukr. to sie opłaca? Bo ich pociech pełno w Zamościu , Lublinie , Przemyślu , a nawet w Warszawie. Jeżdzą po nas jak po burej suce. Dla zainteresowanych prosze przejść sie pod Konsulat we Lwowie, tam jest pełno ogłoszen dotyczących załatwienia karty Polaka. Tak oto jest.
  Pozdrawiam niezorientowanych w sytuacji.

  • grodkresowy
   grodkresowy :

   @jan-galczynski
   Czy policzyłeś w tym 900 złotych ustawowego stypendium dla każdego studenta z Kartą Polaka? Nie łudźmy się, że młody człowiek – wychowany przez ukraińców i banderpaństwo, z polską babcią, która zmarła dawno temu albo którą widzi raz na kilka miesięcy – jest Polakiem.