Ministerstwo Energii Ukrainy wraz z przedsiębiorstwami kompleksu paliwowo-energetycznego Ukrainy zakupiło 50 transporterów opancerzonych M113 dla brygady Straży Granicznej.

Jak poinformowała w sobotę, 2 września służba prasowa Straży Granicznej, Ministerstwo Energii Ukraina wraz z przedsiębiorstwami kompleksu paliwowo-energetycznego Ukrainy zakupiło 50 transporterów opancerzonych M113 dla brygady Straży Granicznej.

Gąsienicowe transportery opancerzone już pomagają straży granicznej, wykorzystuje się je także do ewakuacji medycznej. Darowizny pieniężne na pomoc Państwowej Straży Granicznej Ukrainy w zakupie pojazdów opancerzonych przekazały 23 przedsiębiorstwa.

Są to w szczególności spółki z branży nuklearnej, naftowo-gazowej, elektroenergetycznej i węglowej, a także spółki operatorów systemów dystrybucyjnych i operatorów systemów przesyłowych gazu.

Minister energetyki Herman Gałuszczenko powiedział, że M113 zostały zakupione w jednym z krajów europejskich. Pojazdy znajdowały się w magazynie i zostały zmodernizowane przed wysłaniem na Ukrainę.

„Szczere słowa wdzięczności dla Waszych kolektywów związkowych, które odpowiedziały na naszą prośbę i udzieliły nam wsparcia. Dzięki Wam nasi ludzie otrzymali dobry, mocny sprzęt – amerykańskie transportery opancerzone M113, które pomagają niszczyć wroga, a także służą do ewakuacji medycznej” – powiedział.

Belgijska firma John Cockerill modernizuje transportery opancerzone M113 dla Ukrainy.  Firma otrzymała kontrakt na prace od rządu belgijskiego w ramach pomocy obronnej dla Ukrainy.

John Cockerill projektuje, produkuje, integruje i modernizuje systemy uzbrojenia dla broni kalibru od 25 mm do 120 mm. Przypuszczalnie nowe moduły i systemy bojowe tej firmy zostaną również zainstalowane dla przyszłego М113.

„Dzięki swojemu doświadczeniu technologicznemu John Cockerill z dumą pomaga Belgii we wspieraniu sił ukraińskich” – ogłosiła firma.

Firma oferuje swoim klientom instalację markowych modułów bojowych Cockerill. W szczególności firma opracowała bezzałogową wieżę Cockerill 1030, która jest zdolna do użycia armaty kalibru 30 mm.

Firma może umieścić lżejsze wieże Cockerill CLWS z działami 25/30 mm i karabinami maszynowymi 12,7 mm lub 7,62 mm, które prawdopodobnie można ustawić na ukraińskim М113.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply