Minister rolnictwa: chcemy pomagać Ukrainie, ale musimy podtrzymać embargo

Musimy podtrzymać embargo na zboże z Ukrainy, do czasu wynegocjowania warunków, które je zastąpią – powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa.

We wtorek minister rolnictwa, Czesław Siekierski na antenie TVP Info, był pytany o sprawy dotyczące protestu polskich rolników, którzy tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia zawiesili akcję prowadzoną na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.

„Byłem na granicy w Medyce, gdzie rozmawiałem z protestującymi rolnikami. Przygotowanie rozwiązań wymaga jednak decyzji ustawowych. Czekamy na zgodę Unii Europejskiej na dopłaty do kukurydzy. Chcemy utrzymać niskoprocentowe kredyty. Chcemy też, by samorządy miały możliwość zwalniać rolników z podwyżki podatku rolnego, same na tym nie tracąc” – minister Czesław Siekierski.

 

Przypomnijmy, że 23 grudnia ub. roku protestujący na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce rolnicy z „Podkarpackiej oszukanej wsi” po rozmowach z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim ogłosili, że zawieszają swój protest od niedzieli 24 grudnia rano do 2 lub 3 stycznia 2024 roku. Zaznaczyli, że mogą zrezygnować z kontynuowania akcji, jeśli premier Donald Tusk obieca im na piśmie zrealizowanie ich postulatów. Rolnicy domagają się m.in. dopłat do kukurydzy, dodatkowych pieniędzy na kredyty płynnościowe oraz utrzymania w 2024 roku podatku rolnego na dotychczasowym poziomie. Minister Siekierski zapewnił, że ich postulaty zostaną spełnione, ale wymaga to czasu. Twierdził, że w obecności premiera Tuska rozmawiał o tym z ministrem finansów „i jest akceptacja, jeśli chodzi o dopłaty do kukurydzy”.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział w rozmowie z TVP Info, że embargo na ukraińskie produkty rolne zostania, przynajmniej na razie, utrzymane.

„Chcemy pomagać Ukrainie, potrzebne są jednak regulacje związane z kontyngentami i okresami przejściowymi. To rozmowy nie tylko między Polską a Ukraina, ale przy udziale UE. (…) Musimy podtrzymać embargo, do czasu wynegocjowania warunków, które je zastąpią” – powiedział Siekierski. Dodał, że według niego „dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie licencjonowania transportu, przy jednoczesnym wykorzystaniu dróg tranzytu poza Polską”.

Minister zapowiedział też uruchomienie wsparcia na budowę biogazowi. „Chcemy też uprościć ekoschematy. Rolnicy powinni otrzymać rekompensatę za ponoszone koszty” – dodał.

Jak pisaliśmy, rolnicy z „Podkarpackiej oszukanej wsi” mimo obietnic ministra rolnictwa sprzed ponad tygodnia wciąż nie dostali na piśmie potwierdzenia, że ich postulaty zostaną spełnione. Jeśli nie w środę 3 stycznia br. dostaną gwarancji od rządu, od czwartku ponownie zablokują przejście graniczne z Ukrainą w Medyce.

TVP Info / cenyrolnicze.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply