Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złożyła w poniedziałek rezygnację z rządu kanclerza Olafa Scholza – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złożyła w poniedziałek rezygnację z rządu kanclerza Olafa Scholza.

Presja na znalezienie następcy rośnie również dlatego, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin spodziewany jest w Berlinie w czwartek i weźmie udział w piątkowej konferencji w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein , aby omówić dalsze wsparcie dla Ukrainy.

Lambrecht poprosił Scholza o zwolnienie jej, zgodnie z wymogami formalnymi, powiedział rzecznik koalicyjnego rządu kierowanego przez Socjaldemokratów (SPD).

Podczas wizyty u producenta broni Hensoldt, Scholz podziękował Lambrecht za jej usługi i powiedział, że będzie działać szybko, aby ją zastąpić. „Mam jasny pomysł i bardzo szybko wszyscy będą wiedzieć, jak to powinno wyglądać” – powiedział dziennikarzom.

Powołując się na źródła rządowe, gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung poinformowała, że następca zostanie ogłoszony we wtorek.

Wśród kandydatów, o których dyskutują niemieckie media, są komisarz parlamentarny ds. sił zbrojnych Eva Hoegl, wiceminister obrony Siemtje Moeller, szef partii SPD Lars Klingbeil i minister pracy Hubertus Heil.

Zobacz też: Die Welt: Niemiecka minister obrony w ogniu krytyki. Chodzi m.in. o Patrioty

Przypomnijmy, Christine Lambrecht nie wykluczała dostawy na Ukrainę niemieckich czołgów podstawowych typu Leopard. Polityk SPD podkreśliła podczas wizyty w Bundeswehrze w saksońskim Marienbergu, że w rządzie federalnym nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Dodaje jednak: „W czasach, w których żyjemy… dobrze jest zawsze dostosowywać się do danej sytuacji. Właściwym podejściem jest nic nie wykluczać”.

Zdaniem wicekanclerza Roberta Habecka (Zieloni) rząd federalny nie powinien utrudniać planowanej przez Polskę dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę. „W związku z tym Niemcy nie powinny stać na drodze, gdy inne kraje podejmują decyzje o wsparciu Ukrainy, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy” – powiedział Habeck w czwartek na spotkaniu grupy parlamentarnej Zielonych w Berlinie.

Niemcy odgrywają kluczową rolę w rozmowie, ponieważ czołgi Leopard 2 zostały opracowane w Niemczech. Co do zasady transfer uzbrojenia z produkcji niemieckiej stronom trzecim musi być zatwierdzony.

Zobacz też: Der Spiegel: Niemcy negocjują dostawę kolejnych Gepardów na Ukrainę

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply