Niemiecki minister obrony zapowiedział wysłanie w połowie 2023 roku na Ukrainę do 80 czołgów Leopard 1, wspólnie z Holandią i Danią.

W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety „La Vanguardia” minister obrony Niemiec, Boris Pistorius został zapytany, czy na potrzeby ukraińskiej kontrofensywy zostało już wysłanych wystarczająco dużo czołgów Leopard. Przypomniał w odpowiedzi, że w marcu br. Ukraina otrzymała od Niemiec 18 nowoczesnych czołgów Leopard 2A6 i 40 wozów opancerzonych Marder, a także części zamienne i amunicję. Zaznaczył, że Holandia i Dania, wspólnie z Niemcami, przygotowują się do wysłania starszych czołgów, Leopard 1A5.

„Szkolenie ponad 100 ukraińskich żołnierzy na Leopardach 1 dopiero co zaczęło się w tym tygodniu” – powiedział Pistorius.

„Do 80 czołgów Leopard 1 zostanie wysłanych w połowie tego roku” – dodał minister. Przypomniał również, że uzgodniono, iż w Polsce powstanie centrum serwisowe dla utrzymania przekazanych czołgów Leopard w gotowości bojowej.

Przypomnijmy, że wcześniej Pistorius deklarował, że do lata na Ukrainę trafi 20-25 czołgów Leopard 1.

Wcześniej pisaliśmy, że w zakładach Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) trwają prace nad renowacją czołgów Leopard 1 w ramach duńsko-niemiecko-holenderskiej darowizny czołgów na Ukrainę. Dania rozpoczęła projekt renowacji dużej liczby czołgów Leopard 1A5 wraz z Holandią i Niemcami na początku lutego. Pierwszym celem cząstkowym projektu jest jak najszybsze dostarczenie czołgów do dwóch batalionów – co odpowiada około 80 czołgom. Zapowiadano, że pierwsze wozy mają być gotowe na wiosnę i posłużą do szkolenia sił ukraińskich.

Przeczytaj: Rheinmetall naprawia obecnie 50 Leopardów 2 i 100 Leopardów 1

Leopard 1A5 to ulepszona wersja rodziny czołgów Leopard 1. Zachowuje konstrukcję Leoparda 1, składającą się z trzech głównych części z kierowcą siedzącym z przodu po prawej stronie kadłuba, wieżą pośrodku i komorą silnika z tyłu. Czołg ma czteroosobową załogę, w tym dowódcę, kierowcę, strzelca i ładowniczego. Wersja duńska zachowuje oryginalną spawaną wieżę.

Czołg jest wyposażony w całkowicie nowoczesny system kierowania ogniem oraz w pełni skuteczny system widzenia nocnego i w złych warunków atmosferycznych. Czołg jest wyposażony w nową wieżę, która ma pomieścić cały nowy sprzęt.

Leopard 1A5 jest uzbrojony w jedno działo L7A3 kal. 105 mm, które może strzelać wszystkimi standardowymi pociskami NATO kal. 105 mm produkowanymi przez Kanadę, Francję, Niemcy, Izrael, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Czołg przewozi łącznie 60 pocisków, z czego 42 w kadłubie i 18 w wieży. Działo ma maksymalny efektywny zasięg ognia około 3000 m.

DW / eurointegration.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply