Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, poinformowała we wtorek, że na zieloną transformację zostanie przeznaczone 14-15 miliardów złotych, a na fundusz obronności 25-26 miliardów zł (mniej niż planowano).
Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa, który otrzyma część środków z Krajowego Planu Odbudowy, dysponować będzie kwotą 25-26 miliardów złotych, a nie 30 miliardów, jak pierwotnie planowano – stwierdziła we wtorek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
“Wstępnie planowane było 30 mld zł na fundusz obronności, teraz będzie 26 mld zł, bo usłyszeliśmy głos samorządowców, którzy powiedzieli, że mają już projekty związane z Zielona Transformacją Miast. Zdecydowaliśmy się tam zostawić więcej, 14-15 mld zł będzie na zielona transformację, a 25-26 mld zł na fundusz obronności” – powiedziała minister w TVP Info.
Podkreśliła, że większa część środków zostanie skierowana na zieloną transformację miast.
Początkowo rząd zapowiadał, że Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa, z którego część środków miała pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy, otrzyma 30 miliardów złotych.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że o tym, jak będą wykorzystywane środki z funduszu obronności, decydować będzie specjalny komitet sterujący, w którego skład wchodzą: minister obrony narodowej, minister funduszy i polityki regionalnej, minister infrastruktury oraz minister rozwoju i technologii.
“Środki z tego funduszu mogą zostać przeznaczone na wkład kapitałowy, np. dla fabryki amunicji. Nie na zakup, ale na inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych” – wyjaśniła.
Czytaj: Polska będzie spłacać unijny kredyt na obronność do 2070 r.
Zobacz także: Szef MON: W Europie nie mamy przemysłu obronnego, który by zagwarantował bezpieczeństwo
portalsamorzadowy.pl / Kresy.pl































