Minęło 78 lat od napaści Związku Sowieckiego na Polskę

Siedemnastego września 1939 roku doszło do agresji Związku Sowieckiego na walczącą samotnie z niemieckim Wermachtem Polskę.

Armia Czerwona 78 lat temu łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, dokonała agresji na Polskę, realizując w ten sposób tajny protokół paktu Ribbentrop-Mołotow. W jego drugim punkcie można było przeczytać: W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Polska nie zdawała sobie sprawy z istnienia tajnego protokołu, pomimo, że zachodni przywódcy dysponowali wiedzą na jego temat.

Po niemieckim ataku na Polskę 1 września 1939 r. Sowieci utrzymywali pozory neutralności. Chociaż Niemcy naciskali na Moskwę na zajęcie własnej strefy wpływów Stalin czekał, aby zobaczyć jak na inwazję reagują Wielka Brytania i Francja. Jednak w ZSRS trwały już tajne przygotowania do wojny.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Nu, skończyła się wasza zasrana Polska!”

17 września 1939 r. o godz. 3 w nocy sowiecki MSZ wezwało ambasadora RP Wacław Grzybowski, któremu Władimir Potiomkin – zastępca Mołotowa – odczytał treść uzgodnionej wcześniej z Berlinem noty. Sowieci stwierdzili: Wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. W ciągu dziesięciu dni działań wojennych Polska utraciła wszystkie swoje ośrodki przemysłowe i centra kulturalne. Warszawa, jako stolica Polski, już nie istnieje. Rząd polski uległ rozkładowi i nie przejawia oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Tym samym utraciły ważność umowy zawarte pomiędzy ZSRS a Polską.

Do działań przeciw Polsce zaangażowano dwa fronty: Białoruski – komandarma Michaiła Kowalowa i Ukraiński komandarma Siemiona Timoszenki. Łącznie w ich szeregach służyło przynajmniej 620 000 żołnierzy, ponad 4700 czołgów i 3300 samolotów.

W starciach z armią Związku Sowieckiego śmierć poniosło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, głównie z Korpusu Ochrony Pogranicza a ok. 20 tys. zostało rannych lub uznano za zaginionych. Do sowieckiej niewoli wzięto ok. 250 tys. żołnierzy, z czego ponad 10 tys. stanowili oficerowie. Ci ostatni zostali na mocy decyzji Biura Politycznego WKP(b) rozstrzelani w 1940 roku. Rosjanie stracili ok. 3 tys. zabitych i 6-7 tys. rannych.

kresy.pl / dzieje.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply