Minęło 78 lat od napaści Związku Sowieckiego na Polskę

Siedemnastego września 1939 roku doszło do agresji Związku Sowieckiego na walczącą samotnie z niemieckim Wermachtem Polskę.

Armia Czerwona 78 lat temu łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, dokonała agresji na Polskę, realizując w ten sposób tajny protokół paktu Ribbentrop-Mołotow. W jego drugim punkcie można było przeczytać: W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Polska nie zdawała sobie sprawy z istnienia tajnego protokołu, pomimo, że zachodni przywódcy dysponowali wiedzą na jego temat.Po niemieckim ataku na Polskę 1 września 1939 r. Sowieci utrzymywali pozory neutralności. Chociaż Niemcy naciskali na Moskwę na zajęcie własnej strefy wpływów Stalin czekał, aby zobaczyć jak na inwazję reagują Wielka Brytania i Francja. Jednak w ZSRS trwały już tajne przygotowania do wojny.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Nu, skończyła się wasza zasrana Polska!”

17 września 1939 r. o godz. 3 w nocy sowiecki MSZ wezwało ambasadora RP Wacław Grzybowski, któremu Władimir Potiomkin – zastępca Mołotowa – odczytał treść uzgodnionej wcześniej z Berlinem noty. Sowieci stwierdzili: Wojna polsko-niemiecka ujawniła wewnętrzne bankructwo państwa polskiego. W ciągu dziesięciu dni działań wojennych Polska utraciła wszystkie swoje ośrodki przemysłowe i centra kulturalne. Warszawa, jako stolica Polski, już nie istnieje. Rząd polski uległ rozkładowi i nie przejawia oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć. Tym samym utraciły ważność umowy zawarte pomiędzy ZSRS a Polską.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do działań przeciw Polsce zaangażowano dwa fronty: Białoruski – komandarma Michaiła Kowalowa i Ukraiński komandarma Siemiona Timoszenki. Łącznie w ich szeregach służyło przynajmniej 620 000 żołnierzy, ponad 4700 czołgów i 3300 samolotów.

W starciach z armią Związku Sowieckiego śmierć poniosło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, głównie z Korpusu Ochrony Pogranicza a ok. 20 tys. zostało rannych lub uznano za zaginionych. Do sowieckiej niewoli wzięto ok. 250 tys. żołnierzy, z czego ponad 10 tys. stanowili oficerowie. Ci ostatni zostali na mocy decyzji Biura Politycznego WKP(b) rozstrzelani w 1940 roku. Rosjanie stracili ok. 3 tys. zabitych i 6-7 tys. rannych.

kresy.pl / dzieje.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz