Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammad Sztajeh przekazał w piątek, że władze uzgodniły z bankami palestyńskimi, aby wstrzymać wszelkie działania przeciwko rachunkom więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach – przekazuje The Times of Israel.

Jak informuje portal, po konsultacji szefa rządu Autonomii Palestyńskiej z szefami banków działających na terenie Zachodniego Brzegu, konta osób więzionych przez Izrael pod zarzutem terroryzmu nie będą zamrażane. To samo tyczy się rodzin oskarżonych.

„Wszystkie strony przyjmą to samo stanowisko w sprawie gróźb Izraela wobec banków, które świadczą swoje usługi rodzinom więźniów i męczenników” – przekazał Sztajeh.

Zobacz też: Izraelskie media: Mosad wpływał na decyzje niemieckiego rządu

Premier informował, że rodziny więźniów mogą reaktywować swoje konta od niedzieli, po tym jak kilka dni temu zostały zamrożone przez zaniepokojone banki.

Żadania izraelskich władz nazwał groźbami i zapowiedział znalezienie alternatywnego wyjścia z z sytuacji. „Nie podporządkujemy się im i znajdziemy rozwiązania, które nie naruszą izraelskiego prawa i jednocześnie ochronią banki przed uciskiem okupacji i wszelkimi procedurami prawnymi”.

Zobacz też: Izraelczycy twierdzą, że mają lek przeciwko koronawirusowi

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izrael od dawna sprzeciwia się płatnościom Autonomii Palestyńskiej na rzecz rodzin więźniów i osób zabitych w atakach, twierdząc, że nagradza terroryzm. Palestyńczycy postrzegają te płatności jako sieć zabezpieczenia społecznego dla osób żyjących pod dziesięcioleciami okupacji wojskowej.

Informacje o zamknięciu zamrożeniu kont bankowych spowodowały w piątek wiele protestów przy siedzibach banków, w ruch poszły kamienie i butelki.

Zobacz też: Izraelczycy mają dosyć ortodoksów

Kresy.pl/The Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz