Były premier Leszek Miller uważa, że ustawa degradacyjna może działać w dwie strony.

Komentując na łamach “Super Expressu” przegłosowaną przez posłów ustawę degradacyjną, która pozbawi stopni oficerskich m.in gen. Wojciecha Jaruzelskiego i gen. Czesława Kiszczaka, Miller zauważył, że “PiS i jego akolici wprowadzili obcy naszej tradycji zwyczaj zemsty na nieboszczykach”.

Miller uważa, że ustawa degradacyjna otwiera możliwość jej politycznego wykorzystania. “Nie wiem, co zrobi z tą ustawą przyszła większość parlamentarna, która odbierze władzę PiS. Czy korzystając z jej przepisów, zdegraduje generałów i oficerów z pisowskiego zaciągu? Czy w całości ją unieważni? Czy też rozszerzy jej zakres, bo dlaczego ma ona sięgać tylko do 1943 r.? Wszak fakty, które podważają tak drogi obecnemu premierowi podstawowy porządek moralny i cnoty żołnierskie zdarzały się wcześniej, jak chociażby obalenie legalnego rządu przez Józefa Piłsudskiego. Zamach marszałka kosztował życie prawie 400 Polaków, a późniejsze morderstwa polityczne, aresztowania działaczy opozycji, procesy brzeskie czy sfałszowane wybory były tego smutnym następstwem. Także wejście polskiego wojska do Czechosłowacji nie nastąpiło tylko w 1968 r. Na początku października 1938 r. oddziały gen. Bortnowskiego zajęły czeskie Zaolzie. Niemcy w tym czasie w ramach układu monachijskiego dokonywały rozbioru Czechosłowacji, co skłoniło Winstona Churchilla do gorzkiej uwagi, że ,,żołnierz polski wyjął Cieszyn z plecaka żołnierza niemieckiego” – przypomniał Miller.

Były premier podkreśla rownież, że nie tylko LWP brało udział w pacyfikacjach protestów ulicznych. “Krótko po odzyskaniu niepodległości, w listopadzie 1923 r. w Krakowie w starciach ulicznych zginęło 18 robotników i 14 żołnierzy. Szarżowała kawaleria, a w akcji brały udział wozy pancerne. Wreszcie Powstanie Warszawskie i gen. Władysław Anders, który na wieść o jego wybuchu oświadczył: ‘Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność”. Czy generałowie, którzy popełnili ciężką zbrodnię, godni są w obliczu nowej ustawy zachować swoje szlify?’ ” – pyta Miller.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Miller: Nie możemy zamykać oczu na nacjonalizm ukraiński

Kresy.pl / Super Express

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Ciekawe jakie docelowe wyniki da kwerenda w archiwach nt. tow. Millera.
  W oparciu o ew. jakie paragrafy poniesie on straty finansowe.
  Jak fiskus zacznie wiskać towarzyszy, to nawet moskiewskiej pożyczki nie będą mogli ugryźć?
  Troszkę rozsądku i umiaru tow. Miller.
  Może koledzy z towarzystwa przemówią jemu do rozsądku?

  • jwu
   jwu :

   @Tutejszym Zależy kto tą kwerendę przeprowadzi ? Za dwa lata wybory ,i podejrzewam ,że SLD będzie trzecią siłą w parlamencie? A PiS nie będzie już liderem.Także wyluzuj z tym Millerem ,bo nie zaśniesz.

    • jwu
     jwu :

     @Kojoto Nie wiem ,czy mnie masz na myśli (mało zorientowanego słuchacza),czy mojego przedmówcę ? Wracając do tematu,Miller i jego partyjni koledzy mieli tą przewagę nad obecnymi,że byli pod butem jednego pana.A ci obecni mają ich wielu.Umiejscowionych w różnych punktach Świata.

     • Kojoto
      Kojoto :

      @jwu – nie miałem na myśli nikogo konkretnego. Jak powiedział Michalkiewicz kiedyś komentując bodaj aferę Rywina: “Miller to jeszcze lepszy kupiec” 🙂 – fakt jest jednak faktem. Miller i jego kolesie mając realnie największą siłę w Polsce w 1990 i długo po. Zatroszczyli sie tylko o własne portfele i przeprowadzili tzw transformację w sposób ruinujący dla Polski, a czego nie ukradli to za bezcen oddali wrogom zewnętrznym. Już za samo to powinni udekorować latarnie na najdłuższej ulicy w Warszawie. O ich ignorancji w sprawach zbrodni UPA i sowietów kidy SLD miało rząd i prezydenta to nie warto wspominać. Ścierwa z nich jeszcze gorsze niż z POPISu, a wiesz dlaczego, bo w przeciwieństwie do pionków niemieckich i usraelskich, komuch miały w Polsce realną władzę, ale oddały ją obcym, za zapewnienie spokoju i dobrobytu.