Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z Lubelskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przestępczością graniczną polegającą na organizowaniu przemytu z Ukrainy do Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej wyrobów akcyzowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a także handlem bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi, narkotykami oraz fałszerstwem polskich dokumentów tożsamości.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w połowie 2016 roku, natomiast w dniu 20 marca 2017 roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie zatrzymali kolejne 8 osób oraz przeszukali 12 miejsc w tym pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, garaże, środki transportu itp.

W wyniku tych działań ujawniono i zabezpieczono m. in.: wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy, mienie ruchome, środki łączności, towary znanych marek sportowych z podrobionymi znakami towarowymi. Ujawniono także 3,47 g marihuany, 10,10 kg liści tytoniu i 4,90 kg krajanki tytoniowej, dokumenty legalizacyjne pojazdów oraz dowody rejestracyjne i dowody osobiste figurujące jako utracone.

Ponadto zabezpieczono mienie pochodzące z kradzieży tj. rower lawetę oraz agregat prądotwórczy łącznej wartości 50 tyś. złotych oraz dwa pojazdy rozmontowane na części z wyciętymi tabliczkami znamionowymi i elementy samochodowe z nieustalonego pojazdu.

Czytaj również: Straż Graniczna i CBŚP zatrzymała członków gangu przemytników narkotyków [+VIDEO]

Na podstawie zgromadzonych w toku dotychczasowego śledztwa dowodów prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w dniu 20 marca br przedstawił 8 zatrzymanym osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem i wprowadzaniem do obrotu wyrobów akcyzowych nie oznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy, prania brudnych pieniędzy, a także kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

W dniu 21 marca br. na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Lublinie w stosunku do 4 zatrzymanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, natomiast wobec pozostałych 4 podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

kresy.pl/ NOSG

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply