Firma MBDA zamówiła w polskiej spółce Mesko kolejne komponenty do produkowanych pocisków rakietowych CAMM i Brimstone oraz, po raz pierwszy, dla rakiet powietrze-powietrze ASRAAM, stanowiących uzbrojenie samolotów F-35.

Serwis wnp.pl poinformował we wtorek, że otrzymał informacje o zamówieniu przez koncern MBDA w spółce Mesko kolejnych komponentów do produkowanych pocisków rakietowych. Polskiej firmie przyznano także certyfikat pierwszego dostawcy.

MBDA UK specjalizuje się w produkcji broni rakietowej i, jak pisze portal, „od dawna sygnalizuje gotowość do wojskowej współpracy, także przemysłowej, ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jak podano, Mesko po raz pierwszy będzie produkować komponenty do rakiet powietrze-powietrze krótkiego zasięgu ASRAAM, które stanowią uzbrojenie samolotów wielozadaniowych F-35. Ponadto, polska spółka ma również wyprodukować kolejną partię komponentów do pocisków obrony powietrznej CAMM i pocisków przeciwpancernych Brimstone. Są one oferowane Polsce odpowiednio w ramach programów obrony powietrznej Narew i niszczyciela czołgów Ottokar-Brzoza.

Jak dotąd, Mesko wyprodukowało i dostarczyło MBDA ponad 1000 części pocisków do rakiet najnowszej generacji, przeznaczonych na rynek globalny. W 2019 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO koncern ogłosił, że polska firma stała się częścią globalnego łańcucha dostaw zarówno dla rakiet CAMM i pocisków Brimstone. Ich produkcja w Polsce jest opłacalna dzięki konkurencyjnym cenom.

Jak poinformowano, zespół MBDA odwiedził zakłady Mesko w Skarżysku-Kamiennej i Pionkach, przeprowadzając w nich ocenę kompetencji przemysłowych. W efekcie polskiej firmie przyznano certyfikat dostawcy pierwszego poziomu.

Według Adriana Monksa, dyrektora sprzedaży i rozwoju działalności MBDA w Polsce, „kolejne zamówienie oraz przyznanie certyfikatu dostawcy pierwszego poziomu sprawia, że Mesko ugruntowało swoją pozycję jako partnera MBDA”. Zakłady ze Skarżyska Kamiennej, jako część globalnego łańcucha podwykonawców MBDA, ściśle współpracują z zespołami technicznymi MBDA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Media wcześniej zaznaczały, że zakłady Mesko mają certyfikat na „produkcję głównych podzespołów pocisku Spike-LR Dual, które mają zastosowanie zarówno w przedziale kierowania, bojowym oraz napędowym rakiety”. Firma ta pracuje obecnie „nad wdrożeniem innych zespołów pocisku kompatybilnych z pociskiem Spike-LR”.

wnp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz