Kanclerz Niemiec zareagowała dopiero po czterech godzinach po wyborze kandydata Republikanów.

W swoim wystąpieniu Angela Merkel zaznaczyła, że wybory w Stanach Zjednoczonych mają duże znaczenie także poza USA. Kanclerz podkreśliła: Kto rządzi krajem o tak silnej gospodarce, wojskowym potencjale i kulturowych wpływach, ten ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się na prawie całym świecie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Wicekanclerz Niemiec ostro o Trumpie

Dodała również, że Niemcy, poza Unią Europejską nie mają z nikim tak ścisłych relacji, jak z USA, z które łączy głębokie przywiązanie do takich wartości jak demokracja, wolność, respektowanie godności człowieka, niezależnie od jego pochodzenia, koloru skóry, religii, płci, orientacji seksualnej lub poglądów politycznych.Merkel wystosowała prezydentowi-elektowi Trumpowi propozycję bliskiej współpracy na bazie tych wartości. Powiedziała: Partnerstwo z USA jest i pozostanie trzonem niemieckiej polityki zagranicznej, abyśmy mogli zmierzyć się z szeregiem ogromnych wyzwań naszych czasów.Zaliczyła do nichdobrobyt ekonomiczny i społeczny, politykę klimatyczną, walkę z terroryzmem, głód, biedę i epidemie, wolność i pokój w Niemczech, Europie i na świecie.

Podczas kampanii wyborczej, Trump w jednym ze swoich wystąpień nazwał niemiecką kanclerz trudną do zniesienia, a także krytykował ją osobiście i Niemcy.

kresy.pl / onet.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz