USA negocjują z Grecją zakup 75 tys. pocisków artyleryjskich na potrzeby ukraińskiej armii – podaje grecki portal.

O sprawie napisał we wtorek grecki portal ekathimerini.com. Jak podaje, Stany Zjednoczone rzekomo prowadzą rozmowy z Grecją na temat zakupu łącznie 75 tys. pocisków artyleryjskich za zapasów greckich sił zbrojnych. Amunicja ta miałaby trafić na Ukrainę, by pomóc uzupełnić zapasy ukraińskiej armii.

Amerykanie mieliby kupić 50 tys. pocisków kal. 105 mm, 20 tys. kalibru 155 mm oraz 5 tys. większych pocisków, kal. 203 mm.

Greckie media twierdzą, że negocjacje w tej sprawie są już na etapie końcowym. Grecja miała wynegocjować łącznie 47 mln dolarów za amunicję amerykańską.

Jak pisze ekathimerini.com, te negocjacje były na strony greckiej pożyteczne, nie tylko ze względu na korzyści, w postaci zabezpieczenia zasobów, które zostaną wykorzystane przez siły zbrojne, ale także po to, aby wyjaśnić, że produkcja amunicji może być szerzej opłacalna.

Przeczytaj: Media: Szwajcarska amunicja trafiła na Ukrainę przez Polskę. Wszczęto dochodzenie

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu stacja ABC News podała, że od momentu wybuchu konfliktu izraelsko-palestyńskiego USA zredukowały o ponad 30 proc. dostawy amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Pentagon oficjalnie odrzucił te twierdzenia i zapewnił, że może wspierać równolegle i Ukrainę, i Izrael.

Jednocześnie, w połowie listopada br. Unia Europejska oficjalnie przyznała, że nie dostarczy Ukrainie obiecanego miliona sztuk amunicji do marca 2024 roku. Jak dotąd, dostarczono 300 tysięcy sztuk. Wcześniej agencja Bloomberg podała, że Unia Europejska poinformowała państwa członkowskie, iż wywiązanie się ze zobowiązania do dostarczenia Ukrainie 1 mln sztuk artylerii do marca 2024 roku jest mało prawdopodobne.

ekathimerini.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply