Opublikowane w niedzielę zdjęcia satelitarne pozyskane przez fińskiego nadawcę publicznego Yle wskazują, że Rosjanie postanowili osłabić ochronę przeciwlotniczą Sankt Petersburga, drugiego najważniejszego miasta po Moskwie, by przerzucić rakiety. Pociski trafiły najprawdopodobniej na front walk na Ukrainie.

Fiński nadawca Yle zwraca uwagę, że Rosja korzysta z pocisków przeciwlotniczych do atakowania celów naziemnych. Ma to związek z wyczerpywaniem się zapasów amunicji precyzyjnej. Pociski przeciwlotnicze nie gwarantują wystarczającej precyzji, dlatego stanowią zagrożenie dla obiektów cywilnych.

Ochrona przeciwlotnicza Sankt Petersburga składa się z 14 baz rakiet. Aktualnie cztery z nich są puste. Chodzi o bazy w miejscowościach: Zielenogorsk, Kerstowo, Waganowo i Kungolowo.

Bazy przeciwlotnicze w rejonie Sankt Petersburga na mapie satelitarnej.

Bazy przeciwlotnicze w rejonie Sankt Petersburga na mapie satelitarnej.

Zobacz także: Strzelaniny w centrum Chersonia [+VIDEO]

Yle porównuje zdjęcia satelitarne z lipca i sierpnia 2021 roku oraz z maja, sierpnia i września 2022. Fotografie zostały wykonane przez firmę Maxar Technologies, która przygotowuje zdjęcia satelitarne między innymi dla Googla.

W Kerstowie zniknęły systemy radarowe, a także 12 platform startowych dla pocisków S-300. Kolejnych 12 wyrzutni zniknęło z bazy znajdującej się 1,5 km dalej.

Baterie pocisków zniknęły także w Waganowie. Z bazy Kungolowo zniknęło wyposażenie rakietowe i dwa radary. Pociski i platformy startowe zniknęły również z jednostki w pobliżu Zielonogorska.

Ekspert do spraw wojskowych Marko Eklund, który analizował zdjęcia podkreślił, że należy oddzielić sprawę pocisków, od wyrzutni startowych. Prawdopodobnie już wcześniej Rosja przerzucała zapasy z tych baz na Ukrainę. Zaznaczył, że zniknięcie wyrzutni świadczy o próbie wyrównania strat na froncie oraz zastąpienia zniszczonych urządzeń.

Eklund zwraca uwagę, że opisywane materiały dotyczą głównie pocisków starego typu – S-300. Mają dwukrotnie mniejszy zasięg niż nowsze S-400. Ekspert porównał także zdjęcia satelitarne z rosyjskiego Woroneża, gdzie przechowywano rakiety. Pociski zniknęły stamtąd w maju 2022. Zmiany w okolicach Petersburga dotyczą lata bieżącego roku.

Strona ukraińska podaje, że do tej pory Rosjanie wystrzelili ponad 500 pocisków S-300.

Zobacz także: Ukraińcy będą trenować w Hiszpanii obsługę czołgów, artylerii i dział przeciwlotniczych

yle.fi / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply