W liście do premier Danii, polski premier Mateusz Morawiecki złożył propozycję odkupienia niewykorzystanych przez Duńczyków szczepionek firmy Johnson&Johnson przeciw COVID-19 – podał polsatnews.pl.

Portal polsatnews.pl podał, że dotarł do listu, jaki we wtorek premier Mateusz Morawiecki napisał do szefowej duńskiego rządu, Mette Frederiksen. W krótkim piśmie, datowanym na 4 maja br., Morawiecki zaproponował Danii odkupienie niewykorzystanych przez ten kraj szczepionek przeciwko Covid-19 firmy Johnson&Johnson.

Wcześniej Dania poinformowała o wykluczeniu szczepionki J&J z programu szczepień przeciwko COVID-19.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Według portalu, polski premier napisał, że jesteśmy w „kluczowym momencie walki z pandemią”, a Dania i Polska „od lat współpracują na szczeblu politycznym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym”. Zaznaczył też, że „trudny czas pandemii umocnił nasze więzi”, zaś Polska przykłada „ogromną wagę” do programu szczepień.

Morawiecki napisał też, że „Polacy pozytywnie podchodzą do szczepień”, po czym przedstawił propozycję polskiego rządu.

„W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson&Johnson do obrotu na rodzimym rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki” – napisał Morawiecki. Dodał, że „dla Polski i Polaków byłoby to coś więcej niż wzajemnie korzystna transakcja”, a mianowicie „gest solidarności”, który wzmocniłby polsko-duńskie partnerstwo. Premier wyraził nadzieję, że jego propozycja spotka się z zainteresowaniem premier Danii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W rozmowie z polsatnews.pl rzecznik rządu Piotr Müller ocenił, że „Polska od samego początku podejmuje działania na poziomie Unii Europejskiej dotyczące zwiększenia dostaw szczepionek”, szukając jednocześnie „innych możliwości, aby ten proces mógł być przyspieszony”.

Wcześniej duńskie władze ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneka.

Przeczytaj: Wysoki urzędnik EMA: istnieje związek pomiędzy zatorami a szczepionką AstraZeneca

Czytaj również: „Rz”: Rząd zwleka z ustawą o kompensatach za powikłania poszczepienne

polsatnews.pl / bankier.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz