Korea Północna może wysłać swoich pracowników do odbudowy zajętych przez Rosję terytoriów w Donbasie na wschodzie Ukrainy – podał we wtorek południowokoreański portal nknews.org. Medium powołuje się na wypowiedź ambasadora Rosji w Korei Północnej Aleksandra Macegory.

Ambasador Rosji w KRLD stwierdził w poniedziałek, że “koreańscy partnerzy są zainteresowani zakupem części zamiennych i urządzeń produkowanych w Donbasie oraz odbudową swoich zakładów produkcyjnych”. Nknews.org zwraca uwagę, że oznaczałoby to naruszenie sankcji ONZ z grudnia 2017 roku. Przewidują one, że Korea Północna nie może nabywać za granicą m.in. maszyn przemysłowych, sprzętu elektronicznego i części zamiennych.

“Byłby to pierwszy poważny krok w kierunku degradacji Rosji z roli mocarstwa do państwa zbójeckiego” – uważa Go Myong-hyun, analityk Asian Institute for Policy Studies w Seulu. “Jeśli Moskwa naruszy sankcje, które sama wcześniej autoryzowała, będzie to oznaczało istotne osłabienie Rady Bezpieczeństwa ONZ” – dodaje. Medium zaznacza, że samozwańcze republiki w Donbasie mogą bezkarnie ignorować sankcje, ponieważ nie są członkami ONZ.

Jednak niektórzy rosyjscy komentatorzy powiedzieli w rozmowie z nknews.org, że wypowiedź rosyjskiego ambasadora nie była rekomendacją polityczną, ale raczej analizą tego, co KRLD może zrobić teoretycznie.

Jak informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin poinformował, że jej suwerenność uznała Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Później ambasada KRLD w Moskwie potwierdziła, że ​​Pjongjang uznał nie tylko Doniecką Republikę Ludową, ale także Ługańską Republikę Ludową.

Ukraińskie MSZ podkreśliło, że w odpowiedzi na ten „nieprzyjazny” akt Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z KRLD. Jednocześnie przypomniano, że kontakty polityczne i gospodarcze z KRLD nie są realizowane ze względu na międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj.

nknews.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply