Mimo specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro dla Bundeswehry, Niemcy pozostaną prawdopodobnie poniżej celu NATO, jakim jest przeznaczanie na obronę dwóch procent PKB – podał w niedzielę portal dziennika “Rheinische Post”. Medium powołuje się na ustalenia Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW).

Wykonane przez IW analizy budżetów obrony na lata 2022 i 2023 pokazują “lukę w wysokości prawie 18 miliardów euro”. Instytut wskazuje, że w kolejnych latach, do 2026 r., cel NATO zostanie prawie osiągnięty, lecz nie przekroczony.

“Rheinische Post” zwraca uwagę, że od 2027 roku perspektywy finansowania są zupełnie niejasne. “Jeśli do tego czasu zostaną wykorzystane środki specjalne, a budżet obronny nie zostanie zwiększony, to powstanie luka w wysokości około 35 mld euro” – dziennik cytuje opracowanie IW.

IW domaga się znacznie wyższych wydatków na obronność. W dokumencie zwrócono uwagę, że aby zrealizować dwuprocentowy cel najpóźniej do 2026 roku należałoby przyjąć “regularny budżet obronny zwiększony o dobre 60 procent”.

Zdaniem Instytutu niemiecki przemysł zbrojeniowy “nie może przygotować się na przyszłe wyzwania”, ponieważ nie posiada stabilnego finansowania.

Zobacz także: Fala odejść z Bundeswehry. Żołnierze „nie spodziewali się konfliktu zbrojnego”

Informowaliśmy, że Bundeswehra otrzyma dodatkowe 100 mld euro. Bundestag zagłosował w czerwcu za tzw. funduszem specjalnym. Za nowelizacją Ustawy Zasadniczej głosowali przedstawiciele koalicji rządowej (SPD, Zieloni, FDP) oraz opozycyjnej Unii CDU/CSU. Niemiecki resort obrony poinformował wówczas o pierwszych decyzjach dotyczących 100-miliardowego funduszu. Bundeswehra kupi myśliwce F-35, a przestarzałe śmigłowce transportowe CH-53 mają zostać zastąpione przez nowsze CH-47F.

Przyjęta nowelizacja to element realizacji zapowiedzi kanclerza Olafa Scholza wygłoszonych trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pod jej wrażeniem szef niemieckiego rządu zapowiedział, że wydatki wojskowe w końcu przewyższą zakładany w NATO próg 2 proc. PKB, przez lata niedotrzymywany przez RFN.

Zobacz także: Reuters: Niemieckie siły powietrzne otrzymają większość pieniędzy ze specjalnego funduszu obronnego

rp-online.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply