Mimo specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro dla Bundeswehry, Niemcy pozostaną prawdopodobnie poniżej celu NATO, jakim jest przeznaczanie na obronę dwóch procent PKB – podał w niedzielę portal dziennika „Rheinische Post”. Medium powołuje się na ustalenia Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW).

Wykonane przez IW analizy budżetów obrony na lata 2022 i 2023 pokazują „lukę w wysokości prawie 18 miliardów euro”. Instytut wskazuje, że w kolejnych latach, do 2026 r., cel NATO zostanie prawie osiągnięty, lecz nie przekroczony.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Rheinische Post” zwraca uwagę, że od 2027 roku perspektywy finansowania są zupełnie niejasne. „Jeśli do tego czasu zostaną wykorzystane środki specjalne, a budżet obronny nie zostanie zwiększony, to powstanie luka w wysokości około 35 mld euro” – dziennik cytuje opracowanie IW.

IW domaga się znacznie wyższych wydatków na obronność. W dokumencie zwrócono uwagę, że aby zrealizować dwuprocentowy cel najpóźniej do 2026 roku należałoby przyjąć „regularny budżet obronny zwiększony o dobre 60 procent”.

Zdaniem Instytutu niemiecki przemysł zbrojeniowy „nie może przygotować się na przyszłe wyzwania”, ponieważ nie posiada stabilnego finansowania.

Zobacz także: Fala odejść z Bundeswehry. Żołnierze „nie spodziewali się konfliktu zbrojnego”

Informowaliśmy, że Bundeswehra otrzyma dodatkowe 100 mld euro. Bundestag zagłosował w czerwcu za tzw. funduszem specjalnym. Za nowelizacją Ustawy Zasadniczej głosowali przedstawiciele koalicji rządowej (SPD, Zieloni, FDP) oraz opozycyjnej Unii CDU/CSU. Niemiecki resort obrony poinformował wówczas o pierwszych decyzjach dotyczących 100-miliardowego funduszu. Bundeswehra kupi myśliwce F-35, a przestarzałe śmigłowce transportowe CH-53 mają zostać zastąpione przez nowsze CH-47F.

Przyjęta nowelizacja to element realizacji zapowiedzi kanclerza Olafa Scholza wygłoszonych trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pod jej wrażeniem szef niemieckiego rządu zapowiedział, że wydatki wojskowe w końcu przewyższą zakładany w NATO próg 2 proc. PKB, przez lata niedotrzymywany przez RFN.

Zobacz także: Reuters: Niemieckie siły powietrzne otrzymają większość pieniędzy ze specjalnego funduszu obronnego

rp-online.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz