Dymisja generała Walerija Załużnego spowodowała spadek morale ukraińskich żołnierzy i wzbudziła w nich obawy o jego następcę, Ołeksandra Syrskiego.

Dymisja generała Walerija Załużnego spowodowała spadek morale ukraińskich żołnierzy i wzbudziła w nich obawy o jego następcę, Ołeksandra Syrskiego. Według „The Sunday Times” w ciągu dwóch lat wojny morale żołnierzy spadło do najniższego poziomu, wielu z nich potrzebuje odpoczynku.

„Ukraina nie przegrywa. Ale teraz potrzebuje pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Istnieje moralny imperatyw, że Ukrainie należy dać to, czego potrzebuje, aby zwyciężyć. Potrzebuje obrony powietrznej, samolotów, systemów rakietowych dalekiego zasięgu i amunicji” – czytamy w publikacji.

Zobacz też: Walerij Załużny otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy

“Usunięcie przez prezydenta Zełenskiego najważniejszego generała kraju w tej chwili wydawało się wojsku dziwne. Najbardziej niezadowoleni żołnierze nadali Syrskiemu przezwisko „generałem mięsem armatnim” ze względu na ogromne straty, jakie ponieśli pod jego dowództwem pod Bachmutem w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Jednak przypisuje się mu także dowodzenie błyskawiczną ofensywą Ukrainy w Charkowie regionie jesienią 2022 roku i kluczowe decyzje dotyczące obrony Kijowa” – pisze The Sunday Times.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, poinformowali, że generał Walerij Załużny został usunięty ze stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, a na jego miejsce mianowano generała pułkownika Ołeksandra Syrskiego.

“Wojna nie pozostaje taka sama. Wojna się zmienia i wymaga zmian. Działania wojenne w latach 2022, 2023 i 2024 to trzy różne rzeczywistości. Rok 2024 przyniesie nowe zmiany, na które musimy być gotowi. Potrzebujemy nowego podejścia, nowych strategii. Dziś zapadła decyzja o konieczności zmiany kierownictwa Sił Zbrojnych Ukrainy. Jestem szczerze wdzięczny Walerijowi Fedorowiczowi za wszystkie osiągnięcia i zwycięstwa” – oznajmił minister w oświadczeniu.

Dymisja Załużnego została potwierdzona przez Wołodymyra Zełenskiego w jego nowym przemówieniu wideo.

„Jestem wdzięczny generałowi Załużnemu za dwa lata ochrony. Jestem wdzięczny za każde zwycięstwo, które wspólnie odnieśliśmy i dziękuję wszystkim ukraińskim żołnierzom, którzy bohatersko znoszą tę wojnę na sobie. Dziś odbyliśmy szczerą rozmowę o tym, co należy zmienić w armii. Pilne zmiany. Zaprosiłem generała Załużnego, aby nadal był razem w ekipie państwa ukraińskiego. Będę wdzięczny za jego zgodę” – powiedział prezydent.

Zobacz też: Głównodowodzący ukraińskiej armii odznaczony przez neobanderowców

Zełenski powiedział, że na wyższe stanowiska w armii rozważani są generałowie brygady Andrij Hnatow, Mychajło Drapatyj, Ihor Skybjuk oraz pułkownicy Pawło Palisa i Wadym Sucharewski. „Rok 2024 może być pomyślny dla Ukrainy tylko pod warunkiem skutecznych zmian w bazie naszej obrony, jaką są Siły Zbrojne Ukrainy” – podsumował Zełenski w swoim wystąpieniu.

Kresy.pl/The Sunday Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply