Premier Wielkiej Brytanii proponuje utworzenie nowego sojuszu polityczno-gospodarczo-wojskowego z udziałem Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich, jako alternatywy dla UE – twierdzi włoski „Corriere della Sera”. Według gazety, chodzi o zbudowanie „bloku państw, chcących zachować suwerenność narodową” i „zdeterminowanych do przeciwdziałania polityce Rosji”.

Włoski dziennik „Corriere della Sera”, powołując się na własne źródła podał, że brytyjski premier Boris Johnson proponuje utworzenie nowego sojuszu politycznego, gospodarczego i wojskowego, złożonego z państw Europy Środkowej i Wschodniej. Miałby on być alternatywą dla Unii Europejskiej i zrzeszać głównie państwa uważające Rosję za głównego wroga.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według gazety, nowy sojusz, pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii, miałby składać się z Ukrainy, Polski i krajów bałtyckich, tj. Litwy, Łotwy i Estonii. Ewentualnie, w nieokreślonym późniejszym terminie, mogłaby dołączyć także Turcja.

 

Inicjatywa brytyjskiego premiera, według ustaleń włoskiej prasy, ma na celu „budowę bloku państw, chcących zachować suwerenność narodową”, liberalnych pod względem gospodarczym i „zdeterminowanych do przeciwdziałania polityce Rosji”.

„Corriere della Sera” twierdzi, że Johnson przedstawił już swoją koncepcję prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi Zełenskiemu. Miało to nastąpić na początku kwietnia br., podczas wizyty premiera Wielkiej Brytanii w Kijowie. Według gazety, Zełenski ani tej propozycji nie poparł, ani jej nie odrzucił.

W ocenie „Corriere della Sera”, Zełenski mógłby poważniej potraktować inicjatywę Johnsona, gdyby podczas czerwcowego szczytu Unia Europejska nie uznała statusu Ukrainy jako kandydata do UE.

Przypomnijmy, że w połowie lutego br., na tydzień przed rosyjską inwazją, w Kijowie ogłoszono powstanie brytyjsko-ukraińsko-polskiego „aliansu”. Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Polski wydali wówczas wspólne oświadczenie o zapoczątkowaniu nowego formatu współpracy pomiędzy trzema państwami. Mimo iż w oświadczeniu nie ma mowy o współpracy wojskowej, szef ukraińskiej dyplomacji twierdził, że „Polska i Wielka Brytania będą pomagać nam bronić naszego państwa”.

Czytaj także: Johnson w Warszawie: gdy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc

Przypomnijmy, że ukraińska redakcja BBC podała pod koniec stycznia, że na przełomie stycznia i lutego może zostać zawiązany nowy sojusz polityczny i bezpieczeństwa, który łączyłby Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. Później sprecyzowano, że miałoby się to stać 1 lutego podczas wizyty w Kijowie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Wcześniej w styczniu brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss informowała, że ​​Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia trójstronnego porozumienia między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz