Według części mediów, izraelska federacja piłkarska oraz firma organizująca i promująca odwołany mecz Izrael-Argentyna domagają się od FIFA usunięcia drużyny Argentyny z Mundialu w powodu „dyskryminacji na tle religijnym”.

Jak informowaliśmy wcześniej, Argentyna odwołała parę dni temu mecz towarzyski z reprezentacją Izraela w piłce nożnej. Miał odbyć się w sobotę w Jerozolimie na stadionie Teddy Kollek, jako ostatni sprawdzian przed mundialem w Rosji. Powodem decyzji były protesty Palestyńczyków, którzy uważali, że wybór miejsca rozgrywania meczu był demonstracją polityczną. Wcześniej spotkanie miało odbyć się w Hajfie, ale przeniesiono je do Jerozolimy.W piątek jeden z izraelskich dziennikarzy poinformował na Twitterze, że tamtejsza federacja piłkarska zamierza wystąpić do FIFA z wnioskiem o wyrzucenie Argentyny z Mistrzostw Świata – z powodu dyskryminacji religijnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź czołowego gracza reprezentacji Argentyny, napastnika Lionela Messiego. W jednym z wywiadów powiedział, że „nie może grać z ludźmi, którzy zabijają niewinne palestyńskie dzieci”.

–  Musimy odwołać mecz, ponieważ jesteśmy przede wszystkim ludźmi, a potem piłkarzami – podkreślił Messi.

Pretensje ma również izraelska firma Comtec Group, która promowała mecz Izrael – Argentyny. Miała ona nawet zapłacić Argentyńskiemu Stowarzyszeniu Piłki Nożnej 2 mln dolarów. Przedstawiciele firmy mieli w czwartek udać się do Zurychu, żeby złożyć skargę i domagać się od FIFA wykluczenia argentyńskiej drużyny z Mundialu, zarzucając jej „dyskryminację na tle religijnym”.

Wcześniej o odwołanie spotkania Argentyna – Izrael apelował Ibril Rajoub, szef palestyńskiej federacji piłkarskiej. Zapowiadał, że będzie nawoływał do palenia zdjęć i koszulek Messiego, jeśli mecz się odbędzie.

Według Reutersa, początkowo nie było reakcji ze strony izraelskiej federacji piłkarskiej i polityków w Izraelu. Premier Netanjahu miał naciskać we wtorek wieczorem na prezydenta Argentyny Mauricio Macriego, by zapobiegł odwołaniu meczu, lecz nie przyniosło to efektu. Oficjalnie argentyńscy piłkarze nie chcieli grać z powodu „gróźb wobec Messiego”.

Izrael domagał się później od FIFA, by sprawdziła sprawę owych gróźb. Z kolei izraelska minister sportu Miri Regev, która naciskała na przeniesienie meczu do Jerozolimy odrzuciła oskarżenia, jakoby to ona sprowokowała całą sytuację.

Na mistrzostwach świata w Rosji Argentyna zagra w grupie D z Islandią, Chorwacją i Nigerią, nazywanej „grupą śmierci”. Ze względu na odwołanie meczu z Izraelem, drużyna argentyńska rozpocznie Mundial „z marszu”, bez meczu sprawdzającego.

Czytaj także: Ukraiński parlament chce zakazać transmisji Mundialu

Dorzeczy.pl / Reuters / telesurtv.net / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz