Według części mediów, izraelska federacja piłkarska oraz firma organizująca i promująca odwołany mecz Izrael-Argentyna domagają się od FIFA usunięcia drużyny Argentyny z Mundialu w powodu „dyskryminacji na tle religijnym”.

Jak informowaliśmy wcześniej, Argentyna odwołała parę dni temu mecz towarzyski z reprezentacją Izraela w piłce nożnej. Miał odbyć się w sobotę w Jerozolimie na stadionie Teddy Kollek, jako ostatni sprawdzian przed mundialem w Rosji. Powodem decyzji były protesty Palestyńczyków, którzy uważali, że wybór miejsca rozgrywania meczu był demonstracją polityczną. Wcześniej spotkanie miało odbyć się w Hajfie, ale przeniesiono je do Jerozolimy.

W piątek jeden z izraelskich dziennikarzy poinformował na Twitterze, że tamtejsza federacja piłkarska zamierza wystąpić do FIFA z wnioskiem o wyrzucenie Argentyny z Mistrzostw Świata – z powodu dyskryminacji religijnej.

Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź czołowego gracza reprezentacji Argentyny, napastnika Lionela Messiego. W jednym z wywiadów powiedział, że „nie może grać z ludźmi, którzy zabijają niewinne palestyńskie dzieci”.

–  Musimy odwołać mecz, ponieważ jesteśmy przede wszystkim ludźmi, a potem piłkarzami – podkreślił Messi.

Pretensje ma również izraelska firma Comtec Group, która promowała mecz Izrael – Argentyny. Miała ona nawet zapłacić Argentyńskiemu Stowarzyszeniu Piłki Nożnej 2 mln dolarów. Przedstawiciele firmy mieli w czwartek udać się do Zurychu, żeby złożyć skargę i domagać się od FIFA wykluczenia argentyńskiej drużyny z Mundialu, zarzucając jej „dyskryminację na tle religijnym”.

Wcześniej o odwołanie spotkania Argentyna – Izrael apelował Ibril Rajoub, szef palestyńskiej federacji piłkarskiej. Zapowiadał, że będzie nawoływał do palenia zdjęć i koszulek Messiego, jeśli mecz się odbędzie.

Według Reutersa, początkowo nie było reakcji ze strony izraelskiej federacji piłkarskiej i polityków w Izraelu. Premier Netanjahu miał naciskać we wtorek wieczorem na prezydenta Argentyny Mauricio Macriego, by zapobiegł odwołaniu meczu, lecz nie przyniosło to efektu. Oficjalnie argentyńscy piłkarze nie chcieli grać z powodu „gróźb wobec Messiego”.

Izrael domagał się później od FIFA, by sprawdziła sprawę owych gróźb. Z kolei izraelska minister sportu Miri Regev, która naciskała na przeniesienie meczu do Jerozolimy odrzuciła oskarżenia, jakoby to ona sprowokowała całą sytuację.

Na mistrzostwach świata w Rosji Argentyna zagra w grupie D z Islandią, Chorwacją i Nigerią, nazywanej „grupą śmierci”. Ze względu na odwołanie meczu z Izraelem, drużyna argentyńska rozpocznie Mundial „z marszu”, bez meczu sprawdzającego.

Czytaj także: Ukraiński parlament chce zakazać transmisji Mundialu

Dorzeczy.pl / Reuters / telesurtv.net / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Wielkie oburzenie pejsatych z powodu tak potrzebnych i na czasie słów Messiego. Beniaminek mógł sobie naciskać, ale wychodzi na to, że federacje są de facto niezależne od władz państwa.

  2. zefir
    zefir :

    Za swe faszystowskie,rasistowskie i nazistowskie czyny,Izrael winien być wyrzucony z hukiem ze wszystkich organizacji międzynarodowych,w tym z organizacji piłkarskiej FIFA.