Białoruś wysłała w pobliże granicy z Litwą pociąg, transportujący ponad 20 pojazdów opancerzonych, w tym czołgi T-72B i transportery opancerzone MT-LB – podaje „Biełaruski Hajun”. Prawdopodobnie ma to związek ze sprawdzaniem gotowości bojowej 120. brygady.

Jak podają blogerzy z projektu „Biełaruski Hajun”, w nocy ze środy na czwartek na stację Gudogaje (biał. Hudahaj) w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, niecałe 10 km od granicy z Litwą, dotarł pociąg wojskowy z ciężkim sprzętem.

Serwis twierdzi, że był to transport sprzętu 120. samodzielnej brygady zmechanizowanej gwardii białoruskich sił zbrojnych, stacjonującej pod Mińskiem. Pociągiem miało przyjechać co najmniej 10-15 czołgów T-72B/B3, wozy bojowe piechoty BMP i transportery opancerzone, w tym MT-LB. Łącznie, było to nie mniej niż 20 wozów bojowych. Samo skompletowanie transportu miało miejsce w środę, pociąg wyruszył około godziny 22:00 tego samego dnia.

Ponadto, w środę rano Ministerstwo Obrony Białorusi informowało, że żołnierze jednego z batalionów zmechanizowanych, wchodzących w skład 120 brygady, przygotowują się do wymarszu do „wyznaczonego rejonu”. Tam mają wypełnić „dalsze zadania”. Zamieszczono też zdjęcia, na których widać wyruszające w trasę ciężarówki wojskowej i kołowe transportery opancerzone BTR, w liczbie co najmniej 15 wozów. Nie podano, dokąd dokładniej udał się ten oddział.

W poniedziałek 3 kwietnia Ministerstwo Obrony Białorusi ogłosiło rozpoczęcie nowego sprawdzianu gotowości bojowej jednej z jednostek białoruskiej armii. Później poinformowano, że w ramach tego sprawdzaniu jeden z oddziałów zostanie wysłany na poligony i różne inne miejsca w terenie. Wiadomo było, że żołnierzy planowano wysłać w pobliże granic państwa. Samo sprawdzanie gotowości ma zostać przeprowadzone w ciągu miesiąca.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko ogłosił tydzień temu, że Rosja, która już zdecydowała się na rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi, mogłaby w razie potrzeby umieścić tam również międzykontynentalne rakiety nuklearne. W corocznym przemówieniu do parlamentarzystów i urzędników państwowych Łukaszenko powiedział, że plany Moskwy rozmieszczenia broni nuklearnej na terytorium jej bliskiego sojusznika pomogą chronić Białoruś, która, jak powiedział, jest zagrożona ze strony Zachodu.

Przypomnijmy, prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi, na prośbę Aleksandra Łukaszenki. Zaznaczył, że odpowiednie nośniki takiej broni są już na miejscu. Jego zdaniem, nie ma w tym nic niezwykłego, bo Amerykanie od lat robią to samo, rozmieszczając taktyczną broń jądrową w państwach sojuszniczych. Na antenie stacji Rossija-24 prezydent Rosji Władimir Putin mówił m.in. o kwestii rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. Oświadczył, że białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, już od dawna podnosi temat rozmieszczenia na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply