Arabia Saudyjska, która jest największym eksporterem ropy na świecie, kupiła właśnie prawie 650 tys. ton rosyjskiego surowca – podała w piątek agencja Reuters, powołując się  dane “Refinitiv”.

W drugim kwartale tego roku Arabia Saudyjska zwiększyła ponad dwukrotnie import ropy z Rosji – podaje agencja Reuters. Dane “Refinitiv” wskazują, że od kwietnia do czerwca przez rosyjskie i estońskie porty do królestwa dotarło dokładnie 647 tys. ton surowca z Rosji. W analogicznym okresie roku poprzedniego Arabia Saudyjska kupiła 320 tys. ton rosyjskiego surowca.

Arabia Saudyjska, która jest największym eksporterem ropy na świecie, kupuje surowiec od Rosji, ponieważ jego cena drastycznie spadła w wyniku wojny na Ukrainie. Rosja sprzedaje surowiec po niższych cenach, co ma związek z sankcjami.

Arabia Saudyjska wykorzystuje rosyjską ropę do zwiększonej produkcji energii elektrycznej, gdy w lecie rośnie w kraju potrzeba na usługi chłodnicze.

Prezydent USA Joe Biden chciał w czasie piątkowej wizyty w Rijadzie przekonywać Saudyjczyków do zwiększenia eksportu ropy do USA w związku z niezwykle wysokimi cenami benzyny w tym kraju.

Przypomnijmy, że według szefa Sbierbanku Germana Grefa nawet ¾ rosyjskiej ropy zostało przekierowane do krajów, które nie nałożyły sankcji.

Opublikowany w czerwcu raport fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) wskazuje, że w ciągu pierwszych 100 dni wojny na Ukrainie, od 24 lutego do 3 czerwca, Rosja zarobiła 93 miliardy dolarów z eksportu paliw kopalnych. Podkreślono, że przychody spadają od marca, ponieważ wiele krajów unika rosyjskich dostaw, lecz pozostają wysokie.

Podawaliśmy, że amerykańsko-brytyjska firma analityczna Refinitiv obliczyła, że zakupy rosyjskiej ropy przez Hindusów wyniosły w maju 3,36 milionów ton metrycznych. To dziewięć razy więcej niż średni miesięczny import rosyjskiej ropy do Indii za zeszły rok.

Zwracaliśmy też uwagę, że eksport irańskiej ropy naftowej do Chin gwałtownie spadł od końca lutego, ponieważ Chińczycy preferują zakupy surowca, który Rosjanie zbywają po obniżonej cenie, szukając rynków zbytu w warunkach sankcji państw zachodnich.

Zobacz także: Kreml chwali współpracę z Arabią Saudyjską

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply