Izrael zgromadził 100 tys. żołnierzy na granicy ze Strefą Gazy w ramach przygotowań do ofensywy naziemnej przeciwko Hamasowi – podał w poniedziałek portal Al Monitor.

Izrael zgromadził 100 tys. żołnierzy na granicy ze Strefą Gazy. To element przygotowań do ofensywy naziemnej przeciwko Hamasowi. Portal Al Monitor ocenia, że taka operacja wydaje się nieunikniona ze strony izraelskiej. “Jednak w sytuacji, gdy dziesiątki Izraelczyków zostało schwytanych i prawdopodobnie przebywa w Gazie, plany inwazji lądowej stają się coraz bardziej skomplikowane” – czytamy.

Medium zwraca też uwagę, że wobec ostrzelania przez Hezbollah północnej granicy Izraela, wzrasta ryzyko wybuchu wojny na wielu frontach.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone wysłały w niedzielę w rejon wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford. USA dostarczą też izraelskiemu wojsku sprzęt i amunicję.

Biuro izraelskiego premiera przekazało w niedzielę, że izraelski Gabinet Bezpieczeństwa w nocy z soboty na niedzielę zdecydował, że kraj oficjalnie jest w stanie wojny. Izrael może przeprowadzać “znaczące działania militarne”. Decyzja gabinetu bezpieczeństwa wysokiego szczebla nadaje deklaracji legitymację prawną zgodną z Ustawą Zasadniczą, która w swoim artykule 40 stanowi, że kraj nie może przystąpić do wojny bez decyzji rządu.

W sobotę wieczorem premier Izraela, Benjamin Netanjahu, wygłosił orędzie do narodu w związku z atakiem Hamasu. Powiedział, że sobotnie wydarzenia są czymś „nigdy dotąd nie widzianym w Izraelu” i obiecał, że zapewni, by nigdy się nie powtórzyły. Zaznaczył, że Hamas „najechał izraelskie terytorium” i rozpętał „okrutną i złą wojnę”.

Jak pisaliśmy, w związku z wielkim atakiem palestyńskiego Hamasu na Izrael, minister obrony tego kraju, Jo’aw Galant wydał oświadczenie, w którym otwarcie zagroził palestyńskim bojownikom zdecydowanym odwetem. Hamas wkrótce zrozumie, że zrobił tragiczny błąd i zapłaci za to – oświadczył.

al-monitor.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply