Podczas testów, przeprowadzonych przez US Navy, po raz pierwszy całkowicie elektryczny laser systemu LLD zestrzelił drona, imitującego rakietowy pocisk manewrujący.

Marynarka wojenna USA poinformowała o udanym teście całkowicie elektrycznego lasera systemu Layered Laser Defense (LLD), czyli warstwowej obrony laserowej, w ubiegłym tygodniu. Sam test przeprowadzono w lutym.

Według przedstawionego opisu, naziemny laser wycelował w drona, imitującego rakietę manewrującą, lecącą z prędkością poddźwiękową. Następnie „wystrzelił” wiązkę o dużej mocy, niewidoczną gołym okiem. W pewnym momencie pojawił się rozbłysk i dym z silnika, a zdezaktywowany dron skierował się ku ziemi. Była to pierwsza, udana próba tego rodzaju.

Ponadto, w czasie niedawnych testów LLD był w stanie śledzić i zestrzelić także inne cele, jak bezzałogowe płatowce, quadrocoptery, a także szybko poruszające się drony.

System LLD, opracowany i zbudowany przez koncern Lockheed Martin, ma służyć jako broń multi-domenowa, zdolna do zainstalowania na różnych platformach. Może być używana przeciwko latającym bezzałogowcom lub szybkim łodziom bojowym – ścigaczom. Ponadto, dzięki teleskopowi o dużej rozdzielczości może śledzić zbliżające się cele powietrzne, wspierać identyfikację bojową celu i dokonywać oceny zadanych uszkodzeń.

Zdaniem kontradmirała (ang. Rear Admiral) Lorina C. Selby, szefa Badań Morskich (Naval Research), „innowacyjne systemy laserowe, takei jak LLD, mają potencjał, by zredefiniować przyszłość morskich operacji bojowych”.

Takie testy wspierają też szersze starania USA w celu opracowania w wdrożenia rodziny uzbrojenia laserowego, zdolnego do walki z różnego rodzaju celami w zróżnicowanym stopniu eskalacji – od optycznego „oślepiania” poprzez dezaktywację sensorów po zniszczenie. Jak zaznaczono, broń ta charakteryzuje się korzystną relacją koszt-efekt.

Niedawno podsekretarz obrony ds. badań i inżynierii potwierdził, że systemy broni energii ukierunkowanej są jednym z najważniejszych obszarów badań technologicznych.

Jak na razie, nie ma jednak planów wprowadzenia systemu LLD to użytku. Zaznaczono jednak, że pozwala on rzucić światło na przyszłość broni laserowej. Wykorzystuje m.in. elementy sztucznej inteligencji, żeby ulepszyć namierzanie i celowanie.

Przypomnijmy, że Kongres USA upoważnił Amerykańską Agencję Obrony Przeciwrakietowej (MDA) do badań i rozwoju technologii laserowej z myślą o obronie przed pociskami hipersonicznymi oraz balistycznymi.

W maju 2020 roku marynarka wojenna USA  poinformowała o wykonaniu udanego testu laserowego systemu do zwalczania małych celów powietrznych oraz morskich. Test miał się odbyć 16 maja br. na Pacyfiku. Okręt desantowy USS Portland zniszczył za pomocą broni laserowej drona. Nagranie testu zostało opublikowane w piątek w serwisie YouTube.

Zobacz także: Amerykańska armia chce przetestować broń laserową w 2022 roku

W grudniu ub. roku informowaliśmy, że dzięki dodatkowemu kontraktowi na 123 mln dolarów, Raytheon Intelligence and Space dostarczy w 2022 roku cztery prototypowe bojowe wozy Stryker wyposażone w lasery bojowe o mocy 50 kW. Chodzi o system laserowej obrony powietrznej krótkiego zasięgu, przeznaczony np. do zwalczania dronów.

Zobacz także: Projekt broni laserowej dla myśliwców Sił Powietrznych USA nabiera kształtu

navy.mil / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply