Francuski przywódca spotkał się w środę z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem, prowadząc rozmowy mające na celu „przyspieszenie współpracy” w kluczowych sektorach. Następnie uda się do Uzbekistanu.

Jak poinformowała Al-Jazeera, francuski przywódca spotkał się w środę z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem, prowadząc rozmowy mające na celu „przyspieszenie współpracy” w kluczowych sektorach. Następnie uda się do Uzbekistanu.

Zobacz też: Macron chce wpisania „prawa do aborcji” do francuskiej konstytucji

Podczas spotkania z Tokajewem para podpisała szereg porozumień obejmujących sektory gospodarki, w tym minerały krytyczne niezbędne dla technologii czystej energii, farmaceutyki i lotnictwa.

„Siła [naszego partnerstwa] pokazuje dobry obrany kierunek strategiczny oraz potrzebę jego uzupełnienia i przyspieszenia” – powiedział Macron na konferencji prasowej w stolicy Kazachstanu, Astanie.

Tokajew nazwał Francję „kluczowym i niezawodnym partnerem” w Unii Europejskiej i zapowiedział, że będzie starał się nadać partnerstwu „dodatkowy impuls”.

Francja jest piątym co do wielkości inwestorem zagranicznym w Kazachstanie, a długotrwałe relacje obejmują ogromny projekt podmorskiego pola naftowego Kaszagan we współpracy z francuskim gigantem energetycznym TotalEnergys, a także kopalnię uranu prowadzoną przez francuską firmę Orano, której szef znajduje się w delegacji Macrona.

Francuski gigant energetyczny EDF również planuje budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Kazachstanie.

Kresy.pl/Al Jazeera

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply