Macron zadzwonił do Dudy. Rozmawiali o Ukrainie

Emmanuel Macron zadzwonił w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy – poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch. Macron miał omówić z Dudą wizytę liderów Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii w Kijowie i starania na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE.

„Do prezydenta Andrzeja Dudy dzwonił przed chwilą Emmanuel Macron,  by omówić wizytę liderów Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii w Kijowie i starania na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE. Polska i Francja będą współdziałać na rzecz tego rozwiązania. Ważne!” – napisał Jakub Kumoch.

„Prezydent Andrzej Duda podziękował za poparcie przez Francję i Niemcy statusu kandydata dla Ukrainy i zapowiedział, że wraz z (prezydent Słowacji) Zuzaną Czaputovą, (prezydentem Litwy) Gitanasem Nausedą, (prezydentem Estonii) Alarem Karisem i (prezydentem Łotwy) Egilsem Levitsem będzie nadal przekonywał niezdecydowanych do tego odważnego, niezbędnego kroku. Ukraina to Europa!” – dodał.

Jak informowaliśmy, przywódcy Niemiec, Francji i Włoch, a także Rumunii, wyrazili w czwartek w Kijowie swoje poparcie dla wniosku Ukrainy o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Komisja Europejska wydała w piątek opinię, w której zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. „Ukraina wyraźnie zademonstrowała swoje aspiracje i determinację, by sprostać europejskim wartościom i standardom” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W późniejszym tweecie von der Leyen powiedziała: „Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę. Chcemy, aby żyli z nami europejskim marzeniem”.

Decyzja toruje drogę przywódcom rządów UE do podpisania zalecenia na szczycie w Brukseli w najbliższy czwartek i piątek.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję Komisji na Twitterze. „Pochwalam pozytywną konkluzję Komisji Europejskiej w sprawie statusu Ukrainy jako kandydata. To pierwszy krok na ścieżce członkostwa w UE, który z pewnością przybliży nasze zwycięstwo”. Zełenski podziękował von der Leyen i władzom „za historyczną decyzję”. Kijów stara się o status kandydata od 2014 roku.

Rzecznik Kremla Dmirtij Pieskow poinformował dziennikarzy, że decyzja o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE wymaga większej uwagi ze strony władz Rosji.

„Wciąż pozostaje inną płaszczyzną, choć wymaga naszej wzmożonej uwagi, bo wszyscy wiemy o intensyfikacji w Europie dyskusji na temat wzmocnienia komponentu obronnego Unii Europejskiej, komponentu wojskowego, obronnego i bezpieczeństwa, więc odbywają się tam różne przekształcenia, co oczywiście bardzo uważnie obserwujemy” – powiedział Pieskow, odpowiadając na pytanie, jak Kreml teraz patrzy na perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Kresy.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz