Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w niedzielę, że przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko musi ustąpić po tym, jak UE odmówiła uznania go za prawowitego prezydenta Białorusi.

Jak poinformował w niedzielę portal France 24, prezydent Francji Emmanuel Macron stanowczo stwierdził, że Aleksandr Łukaszenko po nie uznaniu jego wyboru na prezydenta powinien ustąpić ze stanowiska.

„To jasne, że musi odejść” – powiedział Macron francuskiemu tygodnikowi Journal du Dimanche przed podróżą na Litwę i Łotwę. „To kryzys władzy, władzy autorytarnej, która nie może zaakceptować logiki demokracji i która trzyma się siłą. To jasne, że Łukaszenko musi odejść”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że jest „pod wrażeniem odwagi protestujących. Wiedzą, jakie ryzyko podejmują, demonstrując w każdy weekend, a mimo to posuwają się naprzód z ruchem na rzecz ożywienia demokracji w tym kraju, który był jej tak długo pozbawiony” – mówił.

„Zwłaszcza kobiety, które maszerują w każdą sobotę, budzą nasz szacunek” – dodał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W podobnym tonie wypowiedział się w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, jeśli rząd [Białorusi – red.] nie znajdzie okazji do dialogu ze swoimi obywatelami, to zniknie… Pochowaliśmy Ukraińców zabitych w czasie EuroMajdanu. Widzieliśmy płonących ludzi w budynkach. Co dziś widzimy? Jeśli [białoruski] rząd nie powstrzyma swoich działań, szczególnie tych wymierzonych w swoich ludzi, to będzie bardzo silna reakcja ze strony ludu” – powiedział.

Białoruski ambasador na Ukrainie, Igor Sokoł poinformował o odwołaniu zapowiadanej wcześniej wizyty Zełenskiego na Białorusi. Ponadto, zaplanowane na październik tego roku Forum Regionów zostało przeniesione na przyszły rok, z inicjatywy strony ukraińskiej. Miało ono odbyć się w Grodnie. Dyplomata zaznaczył, że forum w założeniu ma wyłącznie charakter gospodarczy, a w wyniku przełożenia spotkania ucierpią więzi gospodarcze między Białorusią i Ukrainą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Swoje poparcie dla Łukaszenki wyraziły chińskie władze, rzecznik prasowy chińskiego MSZ Wang Wenbin skomentował środową ceremonię zaprzysiężenia Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że chińskie władze uznają Łukaszenkę za prawowitego prezydenta.

„Szanujemy wybór dokonany przez Białorusinów” – powiedział Wang Wenbin. „Wybory prezydenckie na Białorusi to wewnętrzna sprawa tego kraju” – mówił rzecznik chińskiej dyplomacji.

Dyplomata zaznaczył również, że „Chiny zdecydowanie popierają wysiłki Białorusi na rzecz utrzymania bezpieczeństwa narodowego, suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju”. Według niego ChRL „zdecydowanie sprzeciwia się siłom zewnętrznym powodującym rozłam i niepokój w białoruskim społeczeństwie”.

Wang Wenbin mówił, że Chiny wierzą, iż „pod przywództwem Łukaszenki Białoruś będzie w stanie przywrócić polityczną stabilność”.

Kresy.pl/France24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz