W środę szef MON przedstawił audyt swojego ministerstwa. Stwierdził, że Wojsko Polskie nie było w stanie zapewnić bezpieczeństwa Polski.

Antoni Macierewicz poinformował w Sejmie, że gdy wszedł do ministerstwa obrony to „Siły Zbrojne RP nie posiadały ani zdolności zapewnienia bezpieczeństwa terytorium państwa, obszaru powietrznego, kluczowych obiektów kierowania państwem, ani cyberprzestrzeni„. Polska armia miała nie mieć zdolności do odparcia ataku agresora. Wojsko miało mieć jedynie możliwości do opóźniania działań przeciwnika. Minister skrytykował też skoncentrowanie armii na zachodniej granicy „tak jakby stamtąd groziło zagrożenie – pozostawiając flankę wschodnią bez osłony i pozostawiając ludność w stanie niepewności„.

Macierewicz stwierdził również, że wielu polityków z PO i PSL powinno ponieść odpowiedzialność karną za to co zrobili z armia.

PAP / Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. leszek1
  leszek1 :

  Pytanie, czy Polska armia bedzie zdolna odeprzec atak agresora, jezeli rozbuduje sie ja DOCELOWO do 150 tys. zolnierza ? Mozliwe, ze minister O.N. ma w jakis sposob zwiazane rece, ale wysilki w celu sprowadzania obcych wojsk do Polski, zamiast rozbudowy sil wlasnych, bardzo mi sie nie podobaja. Obce wojska wyniosa sie natychmiast w obliczu pierwszych symptomow zagrozenia. Nikt nie bedzie chcial „umierac za Gdansk” i tylko ostatni idiota moze twierdzic, ze bedzie inaczej.

 2. jaksar
  jaksar :

  Coś mi się wydaje, że Polska Armia dopiero za rządów PO-PSL naprawdę była modernizowana. Modernizacja ta została przez obecny rząd wstrzymana z braku kasy która poszła na 500plus. Równieżp za poprzednich rządów PiS przypominam, doszło do degradacji stanu armi tak, że połnierze nie mieli nawet odpowiedniego umundurowania a sprzęt był jeszcze z lat 50 zardzerwiały magazynowany pod gołym niebem. PO zajęło się najpierw selekcją sprzętu. część poszła na żyletki a to co się dało uratować wdrożono do służby. Rozwinięto a raczej umożliwiono zbrojeniówce na opracowywanie Polskich rozwiązań uwalniając na ten cel pieniądze…fakt, że część milionów utopiono (Bumar Łabędy) ale część wykorzystano wyśmienicie jak Stalowa Wola. Nie od razu armia może dostać nowoczesny sprzęt własnej produkcji, niektóre rozwiązania potrzebują lat zanim z tablic kreślarskich trafią do zakładów produkcyjnych ale powoli opracowywano coraz to lepsze rozwiązania na miarę naszych możliwości. Co robi antek dla WP? Jedynie audyty dla audytów, testy, rozmowy, badania rynku i gadanie, gadanie po to tylko by nie inwestować zbytnio w armię. Dlatego takie projekty jak śmigłowcowe, Kruk, Orka, Wisła, Narew…przesuwa się w czasie by zgodnie z rozporządzeniem niewykorzystane pieniądze wróciły do budżetu i łatały dziury wywołane koniecznością realizacji przynajmniej części obietnic wyborczach…. Pieniądze przeznaczane na armię (2% PKB) Moim zdaniem, Armia Polska dopiero teraz nie jest w stanie do obrony kraju stąd ciągłe żebranie PiSowców o obce wojska i popzulistyczne programy jak ten o OT który jak dojdzie do skutku to dopiero za kilka lat!
  Jestem przekopnany, że gdyby przy władzy pozostała PO to prawdopodobnie już pierwsze Caracale latały by nad Polską, mielibyśmy podpisane umowy na szereg dostaw w tym na potrzebną ilość Krabów dla Artyleri. Jedyne co mnie wkurzało to wybór Patriota, decyzja szkodliwa dla naszej gospodarki i Wojska. Niestety, PiS również w tym kierunku kluczy i jest to mu na rękę, ponieważ Patriot w potrzebnej nam wersji nie istnieje w ten sposób można w czasie pod pretenstem audytu i prowadzonych rozmów przeciągać w czasie ten program !

 3. baciar
  baciar :

  sceptycznie zawsze podchodze do Antoniego ale to co wczoraj mówił cyfry nie kłamia i to sie zgadza co wczesniej mowiłem ukrainiec siemioniuk celowo wraz z POsranymi kolegami osłabial i tak malo zdolna do obrony naszą armie niestety ale przytoczenie faktów o czolgach kupionych od niemców czolgów bez uzbrojenia mozna rzec z demobilu i rakiet które i tak nie mozna wystrzelic to niestety prawda która od dawna kazdy kto tylko interesuje sie wojskiem wie zaniżano celowo pobór młodych ludzi do wojska wyrzucano doświadczonych żołnierzy po 12 latach służby by nie dostawali emerytur wojskowych cała banda Posrańców wraz z loby upadlinskim dobijali nasza armie robiac przy tym duze interesy co się stało z arsenałem po radzieckim otóz cały arsenał mówie to o amunicji i broni automatycznej był calymi wagonami zostaly wywiezione na upadline czy w ramach pomocy czy w ramach handlu tego sie nie dowiemy moze za jakis czas niestety tu prawda jest okrutna i nie wazne czy któs lubi Antka czy nie lubi fakty i cyfry nie da sie ukryć